Magazin

Evo zašto je ovo neophodno: Proljećno orezivanje u punom jeku

Svaka privatna bašta je potpuno jedinstvena, bez obzira na koju stranu gledate: orijentacija na kardinalne tačke, tlo, vodosnabdijevanje, depresiju ili brdo, sjenčenje, opterećenje vetrom.

Evo zašto je ovo neophodno: Proljećno orezivanje u punom jeku
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ali najvažnija stvar ovdje je vlasnik. Ko je sam svoj gospodar i niko mu ne naređuje. On sam odlučuje šta i kako će rasti i muči se sa svojim odlukama.

Sa sanitarnim orezivanjem, sve je jasno: slomljeno je, osušeno ili zamrznuto – potrebno je da ga isječete. Ali sa formiranjem teže. Kada ga jednom započnete, ne možete odustati – preskup je. Drvo koje je ostalo bez stalnog oblikovanja odmah se opasuje i juri u sve ozbiljne nevolje, rastući nove izdanke u raznim pravcima grozdovima i metlama. Dakle, sa formiranjem postoje dvije prihvatljive opcije – ili da se počne ili da se ne počne.

O čemu voditi računa?

Prilikom odsjecanja bolesne grane, korisno je pogledati rez: drvo može biti oštećeno iznutra gljivicom ili larvi, na primjer, staklenom vitrinom za jabuke, štetočinom koja je veoma karakteristična za srednju trakuDrvo, nije loše, pod odgovarajućim uslovima (lokacija, zemljište, zalivanje, dovoljno osvjetljenja) samo će se formirati. Počeće da donosi plodove kada dođe vrijeme i, rastući godišnje, povećaće prinos do stanja „lonca, ne kuvajte!”, Komplikujući život vlasnika samo viškom usijeva.

Oblikovanje je dugotrajno, zahtjeva rad nekoliko puta u sezoni, a za njegovo dovršavanje potrebno je znanje i vještine.

Šta treba uzeti u obzir prilikom orezivanja voća u proljeće?

Svako orezivanje, bilo sanitarno ili korektivno, mora se obaviti oštrim alatom. Samo u ovom slučaju, drvo će moći kvalitativno da zatvori ranu od infekcije, brzo izgrađujući valjak za koru. Valjak za krave formira kambijum – zeleni sloj između kore i drveta. Zbog toga, prilikom orezivanja grana, preporučljivo je orezati reznu konturu klerikalnim nožem – tako će rast ići aktivnije.

Prilikom rezidbe ne bi trebalo da bude panjeva bez pupoljaka. Dio grane bez pupoljka će umrijeti i poslužiti kao izvor infekcije. Sječenje grane treba obaviti što bliže stablu ili osnovi druge grane, duž spoljne ivice priliva kore.

Čak i najkardinalnija rezidba ne bi trebalo da smanji zapreminu krune za više od 30 odsto ako drvo daje plodove. Bolje je to raditi u fazama.

Prilikom rezidbe potrebno je održavati prostornu ravnotežu: ako je velika grana odsječena na jednoj strani, potrebno je proporcionalno smanjiti broj grana na drugoj.

Bez obzira koliko želite da ograničite zapreminu krune, ni u kom slučaju ne smijete da uklanjate sve ili većinu mladog rasta. Auksini (hormoni rasta) se proizvode samo na vrhovima izdanaka.

U dva ili čak tri koraka pilajte debele grane da ne biste otkinuli dio drveta sa korom – takve rane veoma slabo zarastaju i često stvaraju trulež i udubljenja.

Što je stablo slabiji, to bi trebalo da bude manje rezidbe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu