Društvo

"Prvi put se srušilo sve" Nikola i Maja 5 GODINA SE BORE da dobiju dijete, vjeruju i ne odustaju

Svaki šesti par u Srbiji bori se za potomstvo, zbog čega sve veći broj ljudi vjeruje da bi prolazak kroz proceduru vantjelesne oplodnje bio jedini uspješan način da se ostvare u ulozi roditelja. Ono što dodatno može da smanji uspješnost ove procedure su, pored bioloških faktora, i socijalni i psihološki, poput dugog čekanja zbog karijere, ali i straha od obaveza koje sa prvim djetetom dolaze.

Nikola i Maja
FOTO: EURONEWS/SCREENSHOT

Prije 36 godina u Srbiji je, zahvaljujući vantjelesnoj oplodnji, rođena prva beba. Četiri decenije kasnije u borbi za roditeljstvo je sve veći broj parova. Među njima su Nikola i Maja Mladenović. Nakon dva negativna rezultata uzorka iz krvi, odnosno bete, u pripremi su za treći pokušaj.

– Sve što je moglo da ide naopako, sve je išlo. On se razblio, pa smo uzeli zamrznuti uzorak. Kada smo dobili drugu negativnu betu, bilo je teško, ali ne kao prvi put. Prvi put se srušilo sve – priča Maja Mladenović. Nikolina i Majina borba traje već pet godina. Uprkos godinama života, za njih odustajanje nije opcija. Cilj je, kažu, viši, a rezultat vrijedniji od svega.

 Ne postoji ništa ono što vi možete da dobijete kao savjet ljekara, osim da poboljšate kvalitet života i kvalitet materijala koji se koristi za vantjelesnu oplodnju. To je ono što svi ljekari savetuju i na čemu mi sada radimo. Smršao sam petnaestak kilograma, trudim se da smršam još, pa ćemo vidjeti. Sada su mi otkrili insulinsku rezistenciju, pijem lijekove i za to – priča Nikola.

Pročitajte još

Borba za potomstvo koja traje duže od godinu dana, zahtjeva intervenciju ljekara. Što se duže čeka, teži je prolazak kroz dalje procedure.

– Šanse za trudnoću po jednom ciklusu, kada imate jedan par između 25 i 30 godina koji su zdravi je 20 odsto po ciklusu, ali kumulativne šanse budu 85 odsto, što znači da poslije godinu dana 85 odsto parova dobije dijete. Kod žena sa 44 godine, mi bi trebalo da uradimo oko 350-400 ciklusa da bi dobili jednu trudnoću. I zato mi stalno naglašavamo da se ne čeka, da se to radi ranije, jer je sa godinama sve teže i taj biološki faktor za sada, ne postoji način da se prevaziđe – kaže ginekolog Milan Milenković za Euronews Srbija.

Maja i Nikola ne odustaju

Maja i Nikola ne odustaju i vjeruju da će se ostvariti kao roditelji.

– U drugom postupku su izvadili pet jajnih ćelija, oplodili tri, vratili dve. Ti brojevi nisu bitni. Mi u početku nismo znali mnogo o tome mislili smo ‘stižu blizanci, super’. Međutim, bitan je kvalitet moje jajne ćelije i spermatozoida. Oni kada se pomješaju ne mora da znači da će biti dva embriona, oni mogu da daju nulu – ispričala je Maja za Euronews Srbija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu