Zamislite osobu koja mjesecima osjeća jak bol u leđima. Obišla je brojne ljekare, uradila sve pretrage ali nalazi su savršeno uredni. Ipak, bol je stvaran, iscrpljujući, ometa svakodnevni život.
Ovo nije rijedak slučaj. Psihogena bol, ili bol uzrokovana emocionalnim faktorima, jedan je od načina na koji tijelo reaguje na dugotrajni stres, potisnute emocije i psihičke konflikte.
Kako tijelo “govori” kroz bol?
Tijelo i um su neraskidivo povezani. Kada ne možemo ili ne znamo da se nosimo s emocionalnim pritiskom, tijelo često preuzima ulogu „glasnika“. Najčešće se javljaju:
– Glavobolje i migrene – često kod osoba koje trpe veliki pritisak, unutrašnju napetost ili osjećaj odgovornosti koji ih iscrpljuje.
– Bolovi u vratu i ramenima – simbolizuju „teret“ koji nosimo, bilo da je riječ o stresu, brigama ili osjećaju krivice.
– Hronični bolovi u stomaku – povezuju se s potisnutim strahovima, nesigurnošću ili problemima u međuljudskim odnosima.
– Bolovi u leđima i nogama – često odražavaju osjećaj preopterećenosti, straha od budućnosti ili nesigurnosti u vlastite sposobnosti.
Ovo su samo neki od primjera kako tijelo „govori“ kada um ne pronalazi način da obradi emocije.
Mnogi pacijenti dolaze sa uvjerenjem da ih muči neka ozbiljna bolest. Kada pretrage ne pokažu organski uzrok, javlja se frustracija, strah da bol nije stvaran ili da ih niko ne razumije.
Jedna pacijentkinja, 42-godišnja žena, patila je od jakih bolova u grudima. Svi nalazi su bili uredni. Tokom razgovora, otkrila je da je mjesecima potiskivala tugu zbog smrti roditelja, ne dozvoljavajući sebi da prođe kroz proces žalovanja. Nakon psihoterapije i rada na emocijama, bolovi su postali rjeđi, a zatim i potpuno nestali.
Drugi pacijent, mladić od 30 godina, imao je hronične bolove u želucu. Ljekari nisu našli nikakav fizički uzrok. Razgovor je otkrio da se suočava s velikim pritiskom na poslu, konstantnim strahom da neće ispuniti očekivanja. Kada je naučio tehnike relaksacije i postavio granice u profesionalnom životu, bolovi su se povukli.
Kako se liječi psihogena bol?
Osnovni korak je prepoznati povezanost emocija i bola. Neki od najefikasnijih pristupa uključuju:
– Psihoterapiju – razgovor sa stručnjakom pomaže u identifikaciji potisnutih emocija i uzroka stresa.
– Tehnike opuštanja – progresivna mišićna relaksacija, meditacija i vježbe disanja smanjuju napetost.
– Fizička aktivnost – umjerena fizička aktivnost pomaže u smanjenju stresa i poboljšava opšte stanje organizma.
– Rad na emocijama – suočavanje sa strahovima, ljutnjom ili tugom kroz kreativne tehnike.
Ako trpite bolove bez jasnog medicinskog uzroka, ne znači da je „sve u vašoj glavi“. Bol je stvaran, ali njegov korijen može biti u emocionalnom stanju. Tijelo ne laže – ono pokušava da nam nešto kaže. Važno je da ga čujemo i pružimo sebi podršku, baš kao što bismo to učinili za nekoga koga volimo.
Srdačno,
mr sci dr medAleksandar Pejić, specijalista psihijatrije
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu