Društvo

Radovanje zbog prenatalnih testova KRATKOG VIJEKA "Ženama sa dijagnozom trudnoće visokog rizika postavljaju besmislene uslove, NAJVAŽNIJE KOJI LJEKAR JE NAPISAO PREPORUKU"

Nije im važno što imam 6 dijagnoza, već ko je napisao preporuku. Znam da sam odbijena, mada još čekam zvanični odgovor, odnosno potvrdu iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS za to.

trudnica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Počinje svoju priču za Srpskainfo trudnica iz Banjaluke koja je o svom trošku prošle godine uradila prenatalni test i obradovala se kada je konačno donesena odluka o refundaciji troškova. Ali, radovanje nije dugo trajalo.

Kada je dobila detaljne informacije ko to ima pravo na nadoknadu troškova za prenatalni test, brzo je shvatila da neće moći da ostvari to. Sporno je, u njenom slučaju, što joj trudnoću vodi privatni ljekar u privatnoj ordinaciji koja nema ugovor sa FZO RS.

-Nije im važno koliko imam godina, trombofiliju, liječen sekundarni sterilitet, neuspjelu vantjelesnu oplodnju… Ništa to ne igra ulogu, već ko je napisao preporuku – priča ogorčeno ova trudnica.

ilustracija za trudnice
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Čekanje odgovora

Ona je prenatalni test u avgustu prošle godine platila 1.600 KM. Ima i žena koje su uzele kredit da bi platile ovaj test i još ga nisu otplatile. Naša sagovornica priča da je prije mjesec dana predala zahtjev u FZO za nadoknadu troškova. Odgovor još čeka.

-Znam da sam odbijena, ali evo i oni odbijenicu nisu poslali u zakonskom roku, jer je prošlo više od mjesec dana. Znam i da žene odgovore traže i dobijaju na šalterima, jer Fond ne odgovara – ističe ona. Pita i kako ikoga čudi što veliki broj žena trudnoću vodi kod privatnika, obzirom da uslove u državnim ustanovama.

-Ja sam ‘zimska trudnica’, a na pregled kod hematologa sam čekala po 3, 4 sata, pa me uvedu u neku kancelariju i upale grijalicu. Znala sam da dugo da čekam i endokrinologa. Sasvim je logično da oni, koji imaju mogućnost, fino plate privatne preglede – ističe ona.

Naša druga sagovornica, koja je takođe uradila prenatalni test o svom trošku i čeka da li će joj taj novac biti vraćen, poručuje kako je odluka da bude refundirano 700 KM donesena preko noći, ali pod uslovima koji su za sada nemogući za skoro 90 odsto trudnica.

-Zakonski rok je mjesec dana od predaje dokumentacije da vam odgovore i u mom slučaju to nije ispoštovano. Evo, da ih pitam. Ženama sa dijagnozom trudnoće visokog rizika imaju pravo da sad postavljaju besmislene uslove i ne daju ženama makar to što su oni odlučili, a to je ni pola iznosa jednog prenatalnog testa – pita se naša sagovornica i dodaje kako bi potpuna nadoknada prenatalog testa trudnicama značila obzirom da su, naprimjer, samo pelene u odnosu na 2015. godinu više za 10 do 12 maraka, da su skuplji vitamini, hrana i oprema za bebe.

Odbijenica

“Ja sam predala i dobila odbijenicu. Nije bilo napismeno preporuke doktora, a godine ne uzimaju u obzir”, “Predala sam u januaru vođena s tom odlukom iz septembra i dobila sam odbijenicu. Sada planiram uloziti žalbu na to i opet poslati”, neki su od komentara žena na društvenim mrežama. Jedna žena napisala je da je dobila Rješenje kojim se usvaja zahtjev za refundaciju prenatalnog testa u iznosu koji je platila, a to je 1.532 KM.

Podsjećamo, iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS nedavno je saopšteno da se omogućava nadoknada troškova za prenatalno testiranje iz krvi trudnica ukoliko prethodno postoji preporuka ginekologa iz zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom. Zahtjev za refundaciju troškova procedure NIPT može da se podnese u roku od godinu dana od kada je urađena, odnosno plaćena ova usluga.

Pročitajte još

Iz FZO RS tada je pojašnjeno šta podrazumijeva paket NIPT, odnosno šta obuhvata, te da će osiguranim osobama biti nadoknađena cijena troškova u iznosu od 700 КM koji je definisan cjenovnikom Fonda.

-Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, kao i ranije usvojenim programom, nisu bile predviđene refundacije troškova prenatalnih testova, nego je bilo definisano da UKC šalje uzorke krvi trudnica na testiranje u neku od zdravstvenih ustanova sa kojom je trebalo da potpišu ugovor. S obzirom na to da procedure još nisu završene, a budući da je pravo definisano Zakonom, Fond je odlučio da refundira troškove dok se ne steknu uslovi za pružanje ove usluge u UКC RS. Iz tog razloga Fond je, uz saglasnost Upravnog odbora, izvršio korekciju propisa kako bi mogao da refundira troškove prenatalnih testova – rečeno je iz FZO RS.

Ko ima pravo na refundaciju?

Izmjenjenim programom definisano je da pravo na refundaciju troškova neinvazivnih prenatalnih testova imaju sve trudnice kojima je ginekolog iz zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom predložio NIPT, a uz zahtjev se pored ove preporuke, prilaže i račun sa specifikacijom i dokument o izvršenom plaćanju (izvod iz banke, uplatnica) koji glasi na ime osigurane osobe ili člana porodice, kao i kopija tekućeg računa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu