Banjaluka

Raskrsnica nije ni završena, a već izaziva polemike: Mještani uočili mane, svi se ograđuju od odgovornosti (FOTO)

„Raskrsnica smrti“ u Dragočaju još nije ni završena, a već joj, kako priznaje izvođač radova, trebaju korekcije. Tvrde da to, ipak, ne mogu „na svoju ruku“. I Grad Banjaluka predlaže korekcije, ali se ograđuje od bilo kakve odgovornosti.

Raskrsnica nije ni završena, a već izaziva polemike: Mještani uočili mane, svi se ograđuju od odgovornosti (FOTO)
FOTO: SRPSKAINFO

Istovremeno, finansijer tvrdi da je sve urađeno po propisima. A mještani i dalje čekaju.

Radovi započeti 27. aprila trebali su biti privedeni kraju u roku od 90 kalendarskih dana. Tako su na samom početku saopštili iz „Puteva RS“, koji su finansijer ovog projekta čija vrijednost dostiže  350.000 KM. Rok je završen, ali ne i radovi, što je izazvalo ogorčenost mještana ovog dijela Banjaluke.

Rok i tehnički nedostaci

Probijanje roka ne mogu oprostiti, jer, kako kažu, svaki novi dan je igra sa bezbjednošću, ali isto tako ne praštaju ni nedostatke koji su uočeni. Naime, kako tvrde, semafor je postavljen usred pješačke staze, što onemogućava kretanje osoba s pomagalima, ali i majkama s kolicima. Tu dodaju i šaht postavljen odmah ispred rampe.

– Rok završetka radova je bio 27. jul, završeno je oko 80 odsto i ne znam zašto nije ostalo. „Raskrsnica smrti“ je opterećena mnogo i sa pješacima i sa motornim vozilima, tako da je i jedan dan mnogo da se produžavaju radovi, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da su vremenski uslovi za izvođenje radova bili idealni – tvrdi predsjednik Savjeta mjesne zajednice Dragočaj, Slavenko Tadić.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Izvođač radova

Iz preduzeća „Kozaraputevi“ saglasni su da pomenuta raskrsnica zahtijeva određene korekcije, ali kažu da „na svoju ruku“ ne mogu raditi.

– Uvidom u projektnu dokumentaciju za rekonstrukciju predmetne raskrsnice i tokom izvođenja radova uočili smo pomenute nedostatke, te smo ispred izvođača radova blagovremeno obavijestili ostale učesnike – investitora, nadzorne organe i projektante. Smatramo da su žalbe mještana opravdane, ali do današnjeg dana nismo dobili nalog za određene ispravke i korekcije, a mi kao izvođač radova ne smemo samostalno i “na svoju ruku” vršiti nikakve izmjene na terenu koje odstupaju od projektne dokumentacije – poručuju oni.

FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO
FOTO: SRPSKAINFO

Dodaju da je, prema njihovim saznanjima, izrada projektne dokumentacije, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i dobijanje građevinske dozvole bila obaveza Grada Banjaluka.

Pročitajte još

– Za dobrobit i zadovoljstvo građana i mještana pomenutih naselja nadamo se da će se ipak izvršiti određena korekcija na terenu, ali u toj odluci nama su ruke vezane, te samo čekamo konačnu odluku i nalog ostalih učesnika u ovom projektu – kažu iz „Kozaraputeva“ za Srpskainfo.

Gradska uprava

Iz Gradske uprave ističu da su predstavnici resornog odjeljenja obišli radove na „raskrsnici smrti“, te da  je tom prilikom uočeno, a potom na licu mjesta sugerisano, da je potrebno izvršiti proširenje trotoara na lokaciji gdje se nalaze semaforski stubovi. Međutim, njihova nadležnost, kažu, tu završava.

– Grad Banjaluka nema nadležnost nad izvođenjem radova, jer navedenim projektom upravlja JP „Putevi Republike Srpske“. Navedeno preduzeće je ujedno i izabralo nadzor s kojim direktno komunicira. Praksa je da se, ukoliko se uoče nedostaci na terenu, mogu predložiti i uraditi korekcije koje će doprinijeti kvalitetnijem rješenju, ali treba imati u vidu da se u predmetnom slučaju korekcije ipak rade po nalogu izabranog nadzora, koji dobija instrukcije od JP„Putevi Republike Srpske“, a ne Grada Banjaluke – tvrde iz Gradske uprave.

Finansijer

Iz „Puteva RS“ zadržavaju nadležnost, ali negiraju nedostatke.

– Radovi rekonstrukcije i semaforizacije raskrsnice magistralnog puta M4, dionica Ivanjska – Šargovac i lokalnog puta Zalužani – Dragočaj u naselju Ramići/Dragočaj izvode se prema projektu koji je uradio Grad Banjaluka i dostavio nama. Semafor nije u sredini pješačke staze, već 30 centimetara od ivice kolovoza, kako bi se mogao ispoštovati saobraćajni profil za nesmetan prolazak kamiona i teških teretnih vozila kroz raskrsnicu – kažu oni.

Kada je u pitanju rok, ističu da su na repertoaru još testne probe izvedene semaforizacije raskrsnice, što će ozvaničiti završetak radova predviđenih osnovnim ugovorom.

– Do kraja ove sedmice izvodiće se radovi na postavljanju rasvjete i obavljati testne probe izvedene semaforizacije raskrsnice, nakon čega će radovi na rekonstrukciji i semaforizaciji ove raskrsnice biti završeni. Radovi prema osnovnom ugovoru, a koji obuhvataju samu raskrsnicu sa semaforizacijom i rekonstrukcijom dijela raskrsnice, u potpunosti su završeni – poručuju iz „Puteva RS“.

“Svi bi da se obogate”

Iz „Puteva RS“ ističu da su radovi prema osnovnom ugovoru završeni, te preostaje da se izvedu radovi na lokalnoj saobraćajnici i dijelovima trotoara prema osnovnoj školi u Dragočaju, za koje, kako kažu, Grad Banjaluka treba da riješi imovinsko-pravne odnose. Na ovu temu ranije je govorio i predsjednik MZ Dragočaj, Slavenko Tadić, tvrdeći da pojedini mještani dovode u pitanje realizaciju ovog dijela projekta.

– Ja sam od vlasnika zemljišta tražio izjavu kojom potvrđuju da besplatno odstupaju od zemljišta da se uradi trotoar, na šta oni nisu pristali. Svi bi sada da se obogate od te raskrsnice – rekao je Tadić.

Iz Grada se, do današnjeg dana, nisu izjasnili o ovom pitanju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu