Biznis

Rat učinio svoje: Uvoz kukuruza iz Ukrajine manji za 35 odsto

Najnoviji podaci o trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima u EU, objavljeni prije tri dana, pokazuju da je ukupna vrijednost trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima u EU u aprilu 2022. dostigla vrijednost od 31,4 milijardi evra, što predstavlja povećanje od 14 odsto u odnosu na april 2021.

Rat učinio svoje: Uvoz kukuruza iz Ukrajine manji za 35 odsto
FOTO: DUMITRU DORU /EPA

Izvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU smanjen je za 5,4 odsto, uglavnom zbog manjeg izvoza u Rusiju (-26 odsto) i Kinu (-11 odsto).

Uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU dostigao je vrijednost od 13,5 milijardi evra (1,2 odsto manje nego u martu), što predstavlja trgovinski bilans poljoprivredno-prehrambenih proizvoda od 4,4 mlrd evra za april 2022. Ovo je smanjenje od 16 odsto na mjesečnom nivou.

Sve u svemu, trgovinski tokovi od januara do aprila 2022. znatno su veći u odnosu na isti period prošle godine, pri čemu je izvoz povećan za 10 odsto a uvoz za 28 odsto zbog visokih svjetskih cijena, prenosi eKapija.

Uticaj ruske invazije na Ukrajinu

Posljednji izvještaj se takođe fokusira na uticaj ruske invazije na Ukrajinu na agrobiznis u aprilu 2022. Kao rezultat toga, uvoz kukuruza iz Ukrajine je dramatično opao u martu i aprilu (-35 odsto tokom jedne godine), kao i uvoz iz Srbije (-77 odsto).

Pročitajte još

Uvoz kukuruza iz Sjedinjenih Država, Kanade, Moldavije i Brazila djelimično je kompenzovao ovaj poremećaj lanca snabdijevanja. Izvoz u Ukrajinu i podsaharsku Afriku primjećen je iz mjeseca u mjesec. U Ukrajinu je zabilježen porast od 93 odsto u odnosu na mart, uz posebno snažan rast izvoza svinjskog mesa, živine, brašna i pahuljica. Rast izvoza u podsaharsku Afriku odnosi se na uljarice (+83 odsto u obimu), žitarice (+27 odsto) i preparate od žitarica (+14 odsto), prenosi Blic.

Posmatrano po pojedinim kategorijama proizvoda, vrijednost izvoza žitarica najviše je porasla u prva četiri mjeseca ove godine i porasla je za 26 odsto ili milion evra. Preparati od žitarica i mljeveni proizvodi (+15 odsto) i mliječni proizvodi (+13 odsto) takođe su zabilježili značajan rast. Izvoz svinjskog mesa i hortikulture je, međutim, opao za 24 odsto, odnosno tri odsto. To je bilo zbog kontinuiranog smanjenja potražnje za izvozom svinjskog mesa u Kinu i manje potražnje za hortikulturnim proizvodima u Velikoj Britaniji i Rusiji, prenosi sajt Agrosmart.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu