Društvo

REKORD Povećan broj zaposlenih u Srpskoj, ali poslodavce i dalje muči hroničan nedostatak radne snage

U Republici Srpskoj je u proteklih godinu dana broj zaposlenih povećan za više od 9.300 i na kraju septembra ima zvanično 282.702 radnika. Taj broj je rekordan od postanka Srpske.

REKORD Povećan broj zaposlenih u Srpskoj, ali poslodavce i dalje muči hroničan nedostatak radne snage
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U privredi je najveću potrebu za novim zapošljavanjem iskazala trgovina, koja je u 12 mjeseci povećala broj radnika za 4,8 odsto i prerađivačka industrija u kojoj je dodatno zaposleno 3,3 odsto.

Inače, prerađivačka industrija zapošljava najveći broj radne snage u Srpskoj, nešto više od petine ili gotovo 60.000 zaposlenih.

Potreba za radnicima je i veća, ali trenuntno na tržištu vlada hroničan nedostatak radne snage. Kvalitetan kadar je otišao u inostranstvo.

– Moja firma je u posljednje vrijeme zaposlila radnika onoliko koliko je mogla da nađe na tržištu. Imali smo nekoliko oglasa za posao na lokalnim medijima, ali, nažalost, nismo mogli da nađemo onoliko koliko nam treba. Stalno tražimo nove radnike – kaže za Srpskainfo Radovan Pazurević, direktor firme „Sanino“ Derventa koja proizvodi obuću za inostrane partnere.

On kaže da je potreba za povećanom radnom snagom u oblasti obuće, kože i tekstila posljedica dešavanja na globalnom tržištu.

– Radi se o tome da Azija definitivno više nije destinacija na koju naši partneri sa zapada računaju kao ranijih godina. S druge strane, povećanje cijena troškova prevoza je pet puta otišlo na gore i kod njih se isto tako pojavljuje problem nedostatka ove vrste radne snage. Tako da sada imamo sve veći pritisak od naših poslovnih partnera iz inostranstva za povećanjem kapaciteta i za većom potražnjom radnika – objašnjava Pazurević.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Radovan Pazurević

On tvrdi da u njegovoj firmi kontinuirano povećavaju plate radnicima i da uvode određene stimulativne mjere kako bi zadržali radnike, ali i povećali broj zaposlenih.

– Već sada planiramo da napravimo neku intervenciju pred praznike, a isto tako, u skladu sa preporukama Vlade RS, ići ćemo na povećanje zarada naredne godine. I više od iznosa koliko se Vlada odriče. Imaćemo finansijsku kondiciju da možemo to pratiti bez velikih finansijskih poteškoća – ističe Pazurević.

Pročitajte još

U fabrici „Sanino“ zaposleno je oko 855 radnika.

Premijer RS Radovan Višković i ministarska finansija RS Zora Vidović apelovali su da privatni poslodavci povećaju plate radnicima bar za isti iznos koliko će im biti plate povećane zahvaljujući odricanju dijela prihoda u budžet po osnovu poreskog rastrećenja.

Zbog toga će januarska plata svakom zaposlenom biti veća od 14 do 20 maraka.

Taj iznos je nedovoljan da pokrije troškove rasta života, odnosno inflacije koja će, po prognozama stručnjaka, naredne godine biti nastavljena.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić za Srpskainfo tvrdi da njegova firma konstantno povećava plate zaposlenima. 

– Mi ne idemo sa korekcijama svima odjednom, već po sektorima i ovaj mjesec smo imali povećanja u jednom sektoru – navodi Trivić.

U njegovoj firmi je zaposleno više od 600 radnika i takođe ima potrebu za još radnika, ali ih ne može naći na tržištu rada.

Trivić tvrdi da sigurno neće moći opstati oni poslodavci, odnosno firme, koje ne budu povećale plate zaposlenima.

RASTEREĆENJE

Narodna skupština RS usvojila je set zakona o rasterećenju privrede RS kojima se privreda oslobađa oko 80 miliona KM godišnje. Samo po osnovu fiskalnog rasterećenja ostaje oko 54 miliona maraka. Smanjuje se zbirna stopa doprinosa sa 32,8 na 31 odsto, te porez na dohodak na lična primanja sa deset na osam odsto, te se povećava neoporezivi dio dohotka sa 700 na 1.000 KM. Prelazi se na bruto obračun plata. Krajni cilj je povećanja plata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu