Banjaluka

"REKORDNE GODINE" Broj zaposlenih u Banjaluci povećan za 4.400

Broj zaposlenih u Banjaluci je, u posljednje tri godine, povećan za 4.400 i trenutno iznosi rekordnih 70.000 zaposlenih, saopšteno je poslije današnjeg sastanka gradonačelnika Igora Radojičića i ministra privrede i preduzetništa RS Vjekoslava Petričevića.

"REKORDNE GODINE" Broj zaposlenih u Banjaluci povećan za 4.400
FOTO: GRAD BANJALUKA/RAS SRBIJA

Poslije sastanka, posvećenog aktuelnim ekonomskim izazovima, Radojičić je istakao da je broj nezaposlenih u gradu pao ispod 10 odsto, i napomenuo da je to dijelom, posljedica odlaska stanovništva u inostranstvo, ali i novog zapošljavanja.

Dio, uglavnom mlade radne snage, odlazi i tu se suočavamo sa ozbiljnim strukturalnim problemima na tržištu rada, jer sa ovakvim padom stope nezaposlenosti ispod 10 odsto, mi praktično dolazimo u situaciju da je sve veći broj zanimanja deficitaran i da je sve teže pronaći radnike. Sa druge strane, kod onih koji su zaposleni to je dovelo do povećanja plata i to se vidi po nizu pokazatelja – rekao je Radojičić, navodi se na sajtu Grada.

Govoreći o aktuelnim ekonomskim trendovima, Radojičić je istakao da Banjaluka ima posebno dobre pokazatelje u sektoru građevinarstva i da su posljednje dvije godine u toj oblasti obilježene sa više rekorda.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

– Ovo su dvije rekordne godine u Banjaluci u ovoj oblasti. Imamo više od 50 otvorenih gradilišta, ne računajući javne infrastrukturne radove. Prošle godine je  u gradnji bilo 1.200 stanova i građevinarstvo je veoma važan sektor u gradu kada je u pitanju broj zaposlenih i kada je riječ o prihodima, koji su iznosili oko 15 miliona KM u protekloj i ovoj godini – rekao je Radojičić.

On je napomenuo da je ovih dana zaključen ovogodišnji javni poziv za podsticaje, za koje je predviđeno oko 1,1 milion KM iz gradskog budžeta.

Radojičić je istakao da Grad intenzivno razvija poslovne zone i da će, sa namjerom otvaranja novih pogona, Banjaluka kupiti još dodatnih placeva u okolini Poslovne zone „Ramići“ kako bi se stvorio prostor za nove firme i radna mjesta. U septembru bi Gradska uprava trebala ponuditi na prodaju i prvu veću parcelu u novoj poslovnoj zoni „Jelšingrad“.

– Pored toga, sa Vladom RS želimo da razgovaramo o tome da nađemo veće i optimalne prostore u kojima ćemo razvijati startap firme iz IT sektora, odnosno jedan tehnološki park u Banjaluci – kazao je Radojičić.

Ministar Petričević je naglasio da su razgovori vođeni o nizu tema od značaja za grad, ali i cijelu Republiku Srpsku.

– S obzirom na to da Grad već duže godina ima programe podsticaja, bilo nam je zanimljivo čuti kako je Grad to uradio, jer Ministarstvo privrede i preduzetništa, do kraja godine, treba da raspodijeli 1,4 miliona KM za podsticaje. Otvorili smo i brojna pitanja o razvoju novih tehnologija i potrebi da se ovaj sektor što brže i uspješnije razvija. Već sljedeće nedjelje ministarstvo će organizovati sastanke sa predstavnicima komercijalnih banaka na kojima ćemo doći do podataka o mogućnostima plasiranja kreditnih sredstava privrednicima i pod kojima uslovima je to izvodljivo. Cilj je da kamatne stope ne budu više od 2 odsto, a da period otplate bude 10 godina, sa grejs periodom od dvije godine – zaključio je Petričević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu