Zdravlje

RIJEŠENA MISTERIJA Evo da li su vrućine opasne za ljude sa visokim krvnim pritiskom

Ljeti se može uživati u boravku na otvorenom, ali za određene ljude visoke temperature mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike.

Žena mjeri krvni pritisak
FOTO: FREEPIK

Ljekar interne medicine Nripen Dontineni kaže da ljetnje vrućine nisu posebno štetne za ljude sa visokim krvnim pritiskom, ali naglašava da je potrebna dodatna obazrivost naročito ako uzimate lijekove za hipertenziju i ako imate više od 65 godina.

– U stvari, ljudi imaju tendenciju da imaju viši krvni pritisak zimi, a niži ljeti. Hladnije temperature sužavaju arterije, pa je potreban veći pritisak da bi krv tekla. Međutim, ako uzimate lijekove za hipertenziju, ljetnja vrućina može predstavljati malo povećan rizik. Neki lijekovi za krvni pritisak mogu povećati vašu osjetljivost na sunce, što može povećati vaše šanse za opekotine od sunca ili fotosenzitivnost, reakciju na sunce koju karakteriše osip i moguće plikove. Razgovarajte sa svojim ljekarom o lijekovima koje uzimate kako biste razumjeli svoj individualni rizik. I zapamtite da je svako drugačiji. Ako imate hipertenziju, važno je redovno pratiti krvni pritisak i obratiti se ljekaru ako primjetite bilo kakve iznenadne promjene, uključujući i one koje su povezane sa temperaturom – ističe dr Dontineni.

Arterijska hipertenzija (povišeni krvni pritisak ili samo hipertenzija) se definiše kao stanje u kome su obe ili jedna komponenta krvnog pritiska povišene iznad vrijednosti koje su označene kao normalne. Pri tome su normalne vrijednosti za sistolni krvni pritisak & 140 mmHg, a za dijastolni & 90 mmHg.

Povećan rizik kod starijih osoba

Prema njegovim riječima iako ljetnje vrućine ne predstavljaju značajan rizik za osobe sa visokim krvnim pritiskom, važno je biti oprezan ako ste na vrućini cijeli dan – posebno ako imate više od 65 godina.

* Osobe starije od 65 godina imaju veću vjerovatnoću da će imati problema sa toplotom iz nekoliko razloga:

* Starije osobe imaju veću vjerovatnoću da imaju hronična stanja i uzimaju lokekove koji mogu uticati na kontrolu tkelesne temperature.

* Oni se generalno teže prilagođavaju naglim skokovima ili padovima temperature.

* Visoke temperature uzrokuju povećan protok krvi u kožu i dehidraciju, što može značajno sniziti krvni pritisak i dovesti do vrtoglavice, nesvkestice i padova, a sve to je opasnije kod starijih osoba.

Vježbanje zaštite od sunca

Posebno je važno da se zaštitite od sunca ako imate 65 ili više godina.

– Pored ograničavanja vremena provedenog na suncu, uvijek treba da nosite kremu za sunčanje, naočare za sunce i šešir kada ste napolju – navodi doktor.

Ljetnja vrućina može uticati na krvni pritisak, ali ovi efekti su često mali i mogu se kontrolisati promjenom načina života. Tokom ljeta, potrebno je da održavate zdrav nivo krvnog pritiska tako što ćete ostati hidrirani, rashladiti se i izbjegavati slane obroke.

Pročitajte još

Dr Dontineni daje sljedeće savjete:

– Ostanite hidrirani

– Starije osobe često ne osjećaju žeđ kao mlađe osobe, zato je važno da se hidrirate prije nego što osjetite žeđ. Trebalo bi da izbjegavate kofeinska pića i alkohol, a umesto toga, da se odlučite za vodu ili sok sa niskim sadržajem šećera.

– Nosite prirodne tkanine širokog kroja

–  Sintetičke tkanine zadržavaju toplotu. Trudite se da umjesto toga nosite prirodne, prozračne tkanine poput pamuka i lana.

– Izbjegavajte najveće vrućine

– Sunce je obično najjače između 10 i 16 časova. Ograničite vreme provedeno napolju tokom ovog perioda.

– Izbjegavajte kuvanje tokom vrelih dana

– Kuvanje u rerni i na šporetu može prouzrokovati pregrevanje vaše kuće. Tokom najtoplijih dana, držite se hrane koja se može koristiti u mikrotalasnoj pećnici ili svežih, sirovih sastojaka, prenosi Krstarica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu