Politika

RJEŠAVANJE PITANJA KOSOVA Marković: Amerika ima veći uticaj na Prištinu od Evropske unije

Poslanik u Skupštini Srbije i član Odbora za evropske integracije Vesna Marković kaže da se, iz svega što se dešavalo u prethodnih godinu dana, može zaključiti da druge države, prije svega SAD, imaju veći uticaj na Prištinu od EU i da bez njihovog uključivanja nema konačnog rješenja kosovskog pitanja.

Priština
FOTO: D. MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Sadašnja briselska administracija pokazala je nedostatak autoriteta da utiče na Prištinu da povuče takse kojima su prekršeni Cefta sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju – rekla je Markovićeva komentarišući izjavu evropskog komesara za proširenje i susjedsku politiku Johanesa Hana da će pokušati prije jula da pokrene dijalog između Beograda i Prištine.

Ona je rekla da je EU, takođe, pokazala slabost kada je riječ o sprovođenju Briselskog sporazuma, potpisanog 2013. godine.

– Evropska komisija koja je garant i potpisnik ovog sporazuma nakon šest godina nije uspjela da utiče na Prištinu da formira Zajednicu srpskih opština, što predstavlja jednu od najbitnijih stavki. Dijalog je prekinut zbog taksi, a umjesto konkretnih poteza Evropske komisije dobili smo samo pozive da obje strane nastave dijalog – istakla je Markovićeva.

Govoreći o ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije za Srbiju, Markovićeva je rekla da se pregovori Srbije razlikuju od svih zemalja kandidata upravo zbog Poglavlja 35 koje se u praksi odnosi na dijalog Beograda i Prištine.

– Često se u javnosti više govori o tome, nego o brojnim ozbiljnim reformama koje sprovodimo, a koje često nisu bile nimalo lake za naše građane – ukazala je Markovićeva.

Ona je dodala da povjerenje u briselsku birokratiju opada onda kada nam pokaže da ne uspijeva da riješi najznačajnija pitanja u regionu i kada stavlja u drugi plan postignute rezultate u odnosu na dijalog Beograda i Prištine.

– Drugi razlog su poruke koje smo dobili od predsjednika (Francuske Manuela) Makrona da nema proširenja, prije redefinisanja odnosa unutar same Evropske unije – napomenula je Markovićeva.

Ona smatra da je dio izvještaja koji se odnosi na parlament nedorečen i odnosi se samo na kritiku većine, bez ikakvog objašnjenja ili konstatovanja da nisu mijenjali poslovnik po kome rade i da veći dio opozicionih partija učestvuje u raspravi.

– To smo mogli da vidimo na sjednici na kojoj se raspravljalo o izvještaju o Kosovu i Metohiji. Parlament je mjesto za debatu i niko ne spriječava poslanike da učestvuju u njoj, naravno u skladu sa poslovnikom – napomenula je Markovićeva.

Ona smatra da je dio izvještaja o radu Narodne skupštine samo jedan od primjera koji pokazuje da nije bilo dovoljno objektivnosti u izvještaju ili je “riječ samo o nedostatku kapaciteta da se Evropska komisija bavi detaljnijom analizom”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu