To znači da su žene za svakih 100 evra koje muškarci zarade, primale samo 88 evra. Iako je ovo poboljšanje u odnosu na 2013. godinu, kada je razlika iznosila 16 odsto, rodni jaz u platama i dalje je prisutan širom Evrope.
Najveći rodni jaz u platama zabilježen je u Letoniji (19 odsto), dok su Austrija i Češka imale razliku od 18 odsto, odnosno 17 odsto. U praksi, to znači da su žene u Letoniji u prosjeku zarađivale samo 81 evro na 100 evra muškaraca. S druge strane, u Luksemburgu su žene zarađivale čak 0,7 odsto više od muškaraca, što je jedini takav slučaj u EU. Belgija, Italija i Rumunija takođe imaju male razlike u platama, ispod 5 evra na svakih 100.
Među pet najvećih evropskih ekonomija, rodni jaz je i dalje značajan, osim u Italiji. U Nemačkoj žene zarađuju 82 evra za svakih 100 evra muškaraca, u Velikoj Britaniji 86 evra, dok je u Francuskoj ta cifra 88 evra. Španija se nalazi blizu proseka EU sa 91 evrom, dok je Italija među zemljama s najmanjom razlikom – žene tamo zarađuju 98 evra na svakih 100 evra muškaraca, piše Euronews.
Zašto žene zarađuju manje?
Evropska komisija navodi četiri glavna razloga za postojanje rodnog jaza u platama:
Žene su pretežno zaposlene u slabije plaćenim sektorima – Oko 24% razlike u platama dolazi iz sektorske segregacije, jer su žene češće zaposlene u manje plaćenim oblastima poput njege, zdravstva i obrazovanja. Ovi poslovi su često sistemski potcjenjeni.
Nejednaka raspodela plaćenog i neplaćenog rada – Žene u prosjeku rade više sati nedeljno od muškaraca, ali veliki deo tog vremena odlazi na neplaćene obaveze, poput brige o porodici i kućnih poslova. Evropska komisija procenjuje da bi žene morale da rade dodatnih mesec i po godišnje kako bi nadoknadile razliku u platama.
„Stakleni plafon“ – Žene su i dalje slabo zastupljene na rukovodećim pozicijama. Manje od 10% direktora velikih kompanija su žene, dok u medijima samo 27% glavnih urednika čine žene, iako one čine 40% novinara u analiziranim zemljama.
Diskriminacija u platama – U nekim slučajevima, ženski pol i dalje zarađuje manje od muškaraca za isti posao ili posao jednake vrednosti, bez jasnog opravdanja. Evropska komisija ističe da je većina rodnog jaza u platama neobjašnjena i ne može se u potpunosti pripisati faktorima poput obrazovanja, radnih sati ili sektora zaposlenja, prenosi Euronews.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu