Politika

Sastanak interresorne radne grupe: Ponuđena tehnička i ekspertska podrška međunarodne zajednice za izmjene izbornog zakona u BiH

Ambasador SAD u BiH Erik Nelson, šef Delegacije EU Johan Satler i šef Misije OEBS-a Ketlin Kavalek danas su u Sarajevu na sjednici Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva ponudili tehničku i ekspertsku podršku međunarodne zajednice da se riješe manjkavosti u izbornom procesu u BiH.

Johan Satler
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kavalekova je istakla da ova neizborna godina predstavlja priliku da se sprovedu reforme koje se odnose na jačanje ekonomije, unapređenje borbe protiv korupcije i povećanja transparentnosti izbora.

Ona je podsjetila da je OEBS u prošlosti radio sa Centralnom izbornom komisijom na sprovođenju izbora, te istakla da očekuje da preporuke Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava /ODIHR/ budu implementirane.

Kavalekova je pozvala da se u reformu izbornog zakonodavstva uključe i organizacije civilnog društva.

Satler je istakao da je neophodno sprovesti reformu izbornog zakonodastva kako bi se podigao na evropski standard.

Pročitajte još

Prema Stalerovim riječima, neophodne su u okviru sistema izborne reforme i ustavne promjene, odnosno da se implementira odluka Suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu “Sejdić i Finci”.

On je naveo da je neophodno i pojačati istrage koje se odnose na neregularnosti i izborne prevare, napominjući da su slobodni i pošteni izbori temelj demokratskog sistema.

Satler je najavio da će zajedno sa partnerima iz Savjeta Evrope, organizacijom “Pod lupom” ali i drugim organizacijama civilnog društva, Delegacija EU u junu organizovati niz događaja na kojima će se razgovarati o nalaženju rješenja za propuste u izbornom procesu.

On je članove Interresorne radne grupe pozvao da ostanu fokusirani na ustavnu i izbornu reformu jer je, kako je rekao, iz Ustava neophodno eliminisati diskriminatorske odredbe.

Šef Delegacije EU očekuje i povratnu informaciju i podšrku parlamenta BiH, podsjećajući da je Parlamentarnoj skupštini u novembru 2020. godine upućena strategija i akcioni plan da se poveća efikasnost izbornog procesa.

On je pozvao članove radne grupe da razmotre ovaj dokument, naglašavajući da je uklanjanje mogućnosti izbornih prevara najbitni dio posla Interresorne radne grupe.

Satler je ukazao na problem što se pitanje izbornih prevara ne prati nakon sprovedenih izbora, naglašavajući da su ulozi visoki jer reforma izbornog zakonodavstva nije nešto što je osjetljivo samo u BiH nego je ista stvar i u drugim državama.

Američki ambasador Nelson podsjetio je da su mnoge stvari tokom proteklih izbora kompromitovali povjerenje u izborni sistem.

On je dodao da su ove slabosti primijetili brojni učesnici, uključujući organizacije civilnog društva, institicije BiH ali i međunarodne, kao i građani koji su izašli na izbore da daju glas.

Nelson je rekao da je neophodno se fokusirati se na reforme koje su dostižne kako bi se na najbolji način iskoristilo vrijeme koje je na raspolaganju.

On je naveo da su reforme izbornog zakonodavstva dio šire borbe protiv korupcije u BiH, ističući da su velika očekivanja od ove radne grupe.

– Morate pokazati da BiH može poboljšati izborni sistem i smatramo da imate potencijal, zato vas i podržavamo – dodao je Nelson.

Predsjedavajuća Interresorne radne grupe Alma Čolo se osvrnula na dokument koji je pomenuo Satler, napominjući da on nije stavljen na dnevni red parlamenta ali da Radna grupa ima namjeru da taj obimni materijal stavi na dnevni red, te razmotri sve što se tiče aspekta koje se odnosi na unapređenja izbornog procesa u BiH.

Ona je istakla da zadatak Radne grupe nije jednostavan, jer da je bilo lako već odavno bi bila imlementirana odluka Suda za ljudska prava u Strazburu koja je donesena prija 11 godina.

– Odlučili smo da uz vašu pomoć probamo uraditi nešto što je bitno za građane BiH i ispunilo ključne prioritete EU – rekla je Čolo.

Član radne grupe Sredoje Nović izrazio je zadovoljstvo što su članovi Interresorne radne grupe na današnjoj sjednici imali priliku da kroz nekoliko kratkih i jasnih napomena čuju namjere i želje predstavnika međunarodne zajednice.

– Možda su i prevelika očekivanja od ove komsije jer je poznato u kakvim je političkim uslovima formirana. Treba uložiti maksimum napora da koliko se može stvari otrgnu od dnevnopolitičkih potreba – poručio je Nović.

Nović je rekao da ne želi nikoga da kritikuje ali da su svi u BiH u prošlosti doprinijeli da je na snazi zakon koji regulište izbore takav kakav je, te zahvalio za ponuženu pomoć međunarodnih stručnjaka.

– Vaši eksperti imaju mnogo sposobnosti da predstave svoje viđenje zakona i pomognu nam u formulaciji da u BiH dobijemo savremeniji zakon – dodao je Nović.

On je rekao da nije siguran da će Radna grupa uspjeti da promijeni sve što je neophodno u Izbornom zakonu ističući da je neophodno krenuti sa ovim procesom u kojem i lideri političkih stranaka trebaju dati doprinos.

Nakon obraćanja Nelsona, Satlera i Kavalekove nastavljena je sjednica Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu