Politika

Ovo su 4 scenarija za glavni grad: SATI NAS DIJELE DO ODLUKE Kada će Beograđani opet na izbore

Jedino što se za sada sasvim sigurno zna o beogradskim izborima, jeste da danas pada konačna odluka o njihovom raspisivanju kako bi se održali 2. juna.

Beograd
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Ako se to ne dogodi, “u igri” je još jedna mogućnost koja nije previše često korišćena donošenje “leks specijalisa” koji bi ovu konkretnu situaciju mogao da razriješi.

U ovoj “izbornoj jednačini” jedan od činilaca je opozicija koja insistira na ispunjavanju preporuka ODIHR da bi se izbori održali, ali pominje i bojkot ako se to ne dogodi. Sve u svemu, mnogo pitanja i, za sada, malo odgovora.

Od kada su prošle jeseni raspisani vanredni beogradski izbori, a i nakon njih, neizvjesnost ko će formirati vlast u prestonici nije prestala, a razlog tome je što niko nije imao većinu za formiranje vlasti. Šta se dešavalo, ko je sa kim razgovarao, ko je koga htio da podrži a ko ne, svima je poznato, tako da je danas jedina nepoznanica kada će se ponovo na birališta u glavnom gradu.

“Na stolu” su, kako sada stvari stoje, četiri opcije:

1) Novi beogradski izbori 2. juna

Ako se striktno poštuju propisi, jedina mogućnost je da se danas raspišu beogradski izbori, kako bi se održali 2. juna, pošto u ponoć ističe zakonski rok za raspisivanje beogradskih izbora.

Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, kaže za Blic da u tom slučaju praktično ne postoji zakonska mogućnost za modalitete.

Ako se danas raspišu novi beogradski izbori za 2. jun ne postoji zakonska mogućnost da se pomjere, na primer, za 9. jun i spoje sa ostalim lokalnim izborima – ocjenjuje Klačar.

Bojan Klačar
FOTO: ZORAN ILIĆ/RINGIER

On dodaje da će predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić danas raspisati izbore za 2. jun ako opozicija nastavi da traži od vlasti da ispuni sva tri zahteva u vezi sa izbornim uslovima.

SNS sigurno neće ispuniti sva tri zahtjeva opozicije. U tom slučaju, Brnabić će raspisati beogradske izbore za 2. jun, dok će se preostali lokalni izbori održati drugog datuma u jednom danu – kaže Klačar.

2) “Leks specijalis” i odlaganje izbora

U slučaju da se danas ne raspišu beogradski izbori za 2. jun, jedino rešenje preostaje “leks specijalis”. Klačar smatra da se do njega može doći samo u slučaju kompromisnog rješenja.

– Razgovor vlasti i opozicije u ponedjeljak pokazao je da postoji prostor za kompromis nakon kojeg se ni vlast ni opozicija neće osjećati kao apsolutni pobjednik ili apsolutni gubitnik. Da bi došlo do kompromisa potrebna su kreativna rješenja i neka vrsta popuštanja i jedne i druge strane – ocjenjuje Klačar.

On smatra da bi vladajuća koalicija mogla da donese “leks specijalis” ako bi se opozicija obavezala da će:

-Sigurno izaći na nove izbore i da ih neće bojkotovati

-Priznati rezultate tih izbora

-Pristati da beogradski izbori budu odvojeni od lokalnih izbora.

Kako kaže, ako se donese “leks specijalis”, onda ćemo imati pravne finese oko datuma izbora da li će biti zajedno sa ostalim lokalnim izborima u junu, julu, septembru…

3) I raspisivanje izbora i “leks specijalis”

Postoji i treća mogućnost kao “srednje rješenje”, a to je da budu i raspisani beogradski izbori za 2. jun, ali i donet “leks specijalis”. Na to ukazuje Zoran Alimpić, član Gradske izborne komisije (GIK).

– Može da se dogodi da Ana Brnabić kao predsjednica parlamenta danas raspiše beogradske izbore za 2. jun kako bi ispoštovala zakonski rok, ali da u narednom periodu zasjeda Narodna skupština i donese “leks specijalis” u kome se, recimo, kaže da izbori jesu raspisani za 2. jun, ali se odlažu za neki drugi datum zbog rastućih tenzija u društvu – objašnjava Alimpić.

4) Bojkot izbora od strane opozicije

U slučaju da novi beogradski izbori budu raspisani za 2. jun postavlja se pitanje da li će opozicija izaći na te izbore ili će ih bojkotovati, pošto su predstavnici koalicije “Srbija protiv nasilja” prethodnih nedjelja sve glasnije govorili o bojkotu.

Srbija protiv nasilja
FOTO: MILAN ILIĆ/RINGIER

Kako je “Blic” već pisao, većina stranaka opozicije okupljenih u koaliciju “Srbija protiv nasilja” je za bojkot ponovljenih beogradskih izbora 2. juna, dok Nova DSS ima nešto blaži stav.

Boban Stojanović, politikolog, smatra da u ovom momentu treba da procijene “šta će više da im ubije birače – bojkot ili izlazak na izbore na kojima će izgubiti“.

– Moj savjet opoziciji je da što prije donese odluku o beogradskim izborima pa da se dva mjeseca šalje jedna ista poruka, a ne mjesec dana bojkot, a mesec dana sasvim drugačija – poručio je Stojanović.

Pročitajte još

Ko upravlja Beogradom?

Jedna od dilema u slučaju donošenja “leks specijalisa” biće i da li će aktuelni Privremeni organ nastavljati da upravlja prestonicom? Zoran Alimpić smatra da je to izvjesno.

– Pošto je 3. marta istekao zakonski rok za konstituisanje beogradske skupštine Privremeni organ je prestao sa radom. Ali, Vlada Srbije je nakon toga imenovala novi Privremeni organ u kome je preslikala sastav starog organa. Tako da imamo novi Privremeni organ koji je u stvari stari i koji će najverovatnije i u slučaju “leks specijalisa” upravljati gradom do izbora – navodi Alimpić za Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu