Društvo

"Savjetujemo da se žrtva obrati psihijatru" Nasilje u porodici moguće prekinuti uz podršku najbližih

Krug nasilja u porodici u pojedinim situacijama moguće je prekinuti, što zavisi od toga koliko je žrtva jaka i da li ima podršku primarne porodice, rekla je psiholog u Centru za socijalni rad Banjaluka Neda Dragić.

nasilje u porodici
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dragićeva je navela da nasilje u većini slučajeva čine muškarci u dobu između 30 i 40 godina koji su uglavnom u bračnim zajednicama, a najčešće žrtve su ženske osobe između 20 i 50 godina.

Ona je naglasila da žrtve najčešće odustaju od prijave nasilja ako je u toku razvod braka.

– Žene koje trpe nasilje boje se da će nasilnik ići u zatvor, pa neće davati novac za izdržavanja, zatim ako žrtva ima mala primanja, ako je počinilac psihopata, pa se boji da će joj prijetiti ili ponoviti nasilje. Odustaju i ako se pomire i nakon svega nastave bračnu zajednicu – ukazala je Dragićeva.

Ona je podsjetila da se u okviru Centra za socijalni rad radi sa žrtvama s ciljem zaštite prava, smještaja u Sigurnu kuću, kako bi se što prije prekinulo ponavljanje nasilja, te obavlja psihosocijalni tretman, pruža psihološka podrška u jačanju samopouzdanja, daju informacije kako da se zaštiti, kome da se obrati, traži način njenog zbrinjavanja.

– Ukoliko nasilje traje dugo savjetujemo da se žrtva obrati psihijatru, da sama donese konačne odluke i da napusti bračnu zajednicu. Osim žrtve, radimo i sa počiniocem nasilja, upozoravamo ga na posljedice krivične prijave i pozivamo ga da to više ne radi, da ne vrši psihičko i fizičko nasilje, jer će u protivnom biti novčano kažnjen – rekla je Dragićeva.

Ona je navela da nasilje na žrtvu ostavlja velike posljedice, prvenstveno na mentalno zdravlje, izaziva depresiju, dešava se manjak samopouzdanja, strah, neizvjesnost.

– Žrtve nasilja mogu da upadnu i u teža psihička stanja, kao što su psihoze, zbog čega im treba prilaziti sa određenom dozom senzibiliteta, razumijevanja, dati vremena da kaže kakvi su problemi – napomenula je Dragićeva.

Ona je dodala da je u slučaju da žrtva nasilja ima određene tegobe kao što su nespavanje, stres, strah od svega, potrebno da u Centru za mentalno zdavlje potraži pomoć psihoterapeuta kako bi to na najlakši način prebrodila.

Pročitajte još

Dragićeva je rekla da se najčešće dešava da djeca od očeva nasilnika koja su svjedočila nasilju često prenose takav oblik ponašanja i na svoje partnerke.

– Nerijetko i sinovi vrše nasilje nad roditeljima, ne u visokom procentu, ali se dešava. Muškarci mogu biti nasilni ne samo prema svojim ženama, nego i prema djeci, ali i prema svojim sestrama – dodala je Dragićeva.

U Banjaluci su od početka godine evidentirane 24 prijave nasilja u porodici, a tokom prošle godine zabilježeno je 487, ranije je rečeno Srni u banjalučkoj Policijskoj upravi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu