Kvaka je samo u načinu pripreme.
Plodovi šipka beru se u oktobru i početkom novembra i treba ih uvesti u prehranu ako želite jak imunitet. Pun je vitamina C, vitamina B2, karotena, mangana, pektina i limunske kiseline.
Čaj od plodova šipka preporučuje se za jačanje imuniteta, u slučajevima upale bubrega, otklanjanju kamenca i pijeska iz bubrega.
Čisti krvne žile, pomaže u održavanju normalne probave, opušta organizam, umiruje upalne procese. Jedna prava, pravcata supernamirnica!
– Šipak je biljka koja sadrži čak 50 puta više vitamina C od limuna, ali ono što svi znamo je da je vitamin C termolabilan. Kuhanjem čaja ili pekmeza od šipka na temperaturama višim od 60 stepeni, gubi se vitamin C, ali su očuvani mnogi drugi fitonutrijenti koji nisu termolabilni – kaže farmaceutkinja Hristina Lazarević.
Osim pekmeza i čaja može se koristiti i sirov šipak, tako što se plod očisti, usitni i doda primjerice u smoothie ili u salatu.
Iako se vitamin C tokom kuvanja pekmeza izgubi, u njemu ostaju ostale korisne tvari koje šipak sadrži, tako da je svakako puno zdraviji od nekog pekmeza loše kvalitete. Postoji puno recepata za kuvanje čaja od šipka, ali Hristina je izdvojila ovaj, piše City Magazine.
Recept
Jednu kašikicu plodova šipka oprati, očistiti i razrezati na četvrtine.
Prokuvati 200 ml vode i ostaviti sa strane da se ohladi.
Kada se ohladi, dodati šipak, poklopiti i ostaviti da stoji 20-ak minuta.
Po želji dodati limun ili kašikicu meda i piti dnevno po 1-2 šoljice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu