Politika

SDA NE MOŽE BEZ BLOKADA Imovina Srpske ponovo pred Ustavnim sudom BiH

Nakon što je Ustavni sud Republike Srpske donio odluku da Zakon o nepokretnoj imovini RS ne predstavlja povredu nacionalnog interesa Bošnjaka, iz SDA najavljuju da će „pravdu“ potražiti na Ustavnom sudu BiH.

Sjednica Ustavnog suda BiH
FOTO: SAMIR JORDAMOVIC/ANADOLIJA

Iz SDA tvrde da je njihov pravni tim već pripremio zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini Srpske, koji će biti upućen Ustavnom sudu BiH.

– Zahtjev će putem ovlaštenog podnosioca biti upućen Ustavnom sudu BiH odmah po objavi odluke Ustavnog suda Republike Srpske u Službenom glasniku RS – naveli su u SDA.

“Izgubili poluge moći”

Predsjednik parlamenta Srpske i lide US, Nenad Stevandić, ističe da je očito da je SDA izgubila sve poluge moći, a njihovo obraćanje Ustavnom sudu BiH govori da je to njihovo posljednje uporište.

Nenad Stevandić
FOTO: US

– To razotkriva vezu SDA sa Ustavnim sudom BiH, koji je služio interesima te stranke u prethodnim godinama. SDA ima još samo ta tri stranca u Ustavnom sudu BiH i očito je da je sve druge poluge pogubila. To im je trenutno slamka spasa da bi opstali u političkom životu, ali to im neće pomoći da se vrate na vlast – poručuje Stevandić.

Na pitanje da li se plaši da bi Ustavni sud BiH ponovo mogao da ospori Zakon o nepokretnoj imovini Srpske, Stevandić ističe da se ne plaši, jer kakvu god odluku taj sud donese, Republika Srpska će imati odgovor.

– NSRS će ponovo izglasati zakon koji će biti u skladu s našim potrebama i Dejtonskim mirovnim sporazumom. Prema tome, nema toga ko može da nas poremeti, ukoliko smo međusobno dobro organizovani i imamo međusobno dobre odnose – ističe Stevandić za Srpskainfo.

“Ustavni sud produžena ruka SDA”

Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini RS, Denis Šulić, ističe da SDA gubi svoj politički uticaj u cijeloj BiH i na ovaj način žele da dobiju bar jedan jeftini politički poen i pokušaju da povrate poljuljani rejting.

Pročitajte još

– SDA je izgubila izbore na svim nivoima, a u Srpskoj su spali na jednog poslanika. To govori o tome koliko su politike SDA prepoznate kod naroda. Svi znamo da je Ustavni sud BiH produžena ruka SDA i to će ostati do reforme tog suda, na čemu će SNSD i njeni partneri iz Srpske nastaviti da insistiraju – kaže Šulić za Srpskainfo.

Dodaje da Srpska neće odustati od svojih šuma, rijeka i poljoprivrednog zemljišta, ali je spremna razgovarati o svim važnim temama, pa i o temi imovine, s partnerima iz Federacije BiH.

– Raduje me da sada, bez obzira što imamo različite poglede, možemo s partnerima iz FBiH da razgovaramo o različitim temama i da približimo naše različite poglede na različite političke teme, a sve u korist građana čitave BiH – ističe Šulić.

On kaže da sa SDA, dok je bila u vlasti, nije bio moguć razgovor jer su iz te stranke dobijali samo ultimatume i blokade.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Drago mi je da su izgubili svoj politički potencijal i da ne mogu više biti smetnja nijednom razvojnom projektu u BiH – poručuje Šulić.

Zakon

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske je prošle godine usvojila Zakon o nepokretnoj imovini kojim bi na Srpsku bila upisana nepokretna imovina koju koriste institucije, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge javne službe koje je osnovala RS, te gradovi ili opštine.

Zakon je trebao da stupi na snagu 13. aprila prošle godine, ali je dan ranije visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit, čiji mandat Srpska ne priznaje, suspendovao zakon i donio odluku da se on ne provodi do odluke Ustavnog suda.

U međuvremenu je Ustavni sud BiH u septembru prošle godine taj Zakon stavio van snage. U svojoj odluci sud navodi da Srpska “nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona”, jer se radi o nadležnosti BiH – te su, kako kažu, ponovili svoje stajalište iz ranijih odluka.

Nakon ovoga vlast Srpske je najavila da će usvojiti novi Zakon. Riječ je o izmjenjenom sadržaju Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u Republici Srpskoj, a koji je parlament Srpske usvojio u decembru prošle godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu