Politika

“Secesionističke ideje dovešće do još veće izolacije” Portparol EU komentarisao Dodikovu najavu “mirnog razdruživanja”

Portparol Evropske unije, Peter Stano, govorio je o jučerašnjem usvajanju Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, ali i o najavama predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o mirnom razdruživanju u BiH.

Peter Stano
FOTO: U DEBATES|EUDEBATES.TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Prilikom glasanja za Rezoluciju, samo jedna od zemalja EU je bila protiv Mađarska.

– Kada je riječ o glasanju u UN, mogu samo ponoviti da Evropska unija kao takva nije članica Generalne skupštine UN. Dakle, nije na nama da komentarišemo rezolucije koje su tamo izglasale države članice UN. Kad je riječ o rezoluciji, to je bila rezolucija, koliko sam shvatio, o određivanju 11. jula kao dana međunarodnog sjećanja na genocid u Srebrenici. Evropska unija ima stav o genocidu u Srebrenici – rekao je Stano, prenosi N1.

Naglasio je da je stav EU vrlo jasan i ponovljen mnogo puta, te sadržan u relevantnim zaključcima vijeća.

Evropska unija je jasna, vrlo jasna u vezi s tim svake godine da odbijamo bilo kakvo poricanje ili relativizaciju onoga što se dogodilo u Srebrenici. Odbacujemo i osuđujemo svaku vrstu dovođenja u sumnju činjenice da se genocid dogodio u Srebrenici. To je činjenica koju su utvrdili međunarodni sudovi i Evropska unija ne prihvata sve aktivnosti koje imaju za cilj omalovažavanje, relativiziranje ili negiranje. Ali, ponavljam, juče se glasalo o konkretnoj rezoluciji koja se bavi određivanjem datuma kao međunarodnog datuma sjećanja na genocid u Srebrenici, o čemu su države članice EU glasale na osnovu svoje nacionalne odluke. Ali stav EU o genocidu u Srebrenici se nije promijenio – naglasio je Stano.

Pročitajte još

Zatim se osvrnuo i na prijetnje Milorada Dodika, podsjetivši da su u zaključcima Evropskog vijeća države članice ponovile nedvosmislenu opredijeljenost za evropsku perspektivu BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje.

Ono što su države članice EU rekle je i da je EU zabrinuta zbog zakonodavstva i inicijativa u Republici Srpskoj koje su u suprotnosti sa evropskim putem BiH, uključujući secesionističku retoriku i postupke koji dovode u pitanje ustavni poredak zemlje. Države članice su naglasile da je potrebno poštivati suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH – naveo je Stano.

Zaključio je kako će secesionističke ideje ili akcije u tom pogledu samo više izolovati njihove aktere nego što su već izolovani, te da će donijeti još više teškoća ljudima koji su taoci autora ovih ideja i akcija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu