Svijet

SEKS VAN BRAKA STROGO SE KAŽNJAVA Desetine se okupile da gledaju ŠIBANJE ponižene žene (VIDEO)

Prestravljenu ženu je policija dovukla prije nego što je u indonezijskoj provinciji Aćeh javno išibana zbog seksualnih odonosa van braka.

SEKS VAN BRAKA STROGO SE KAŽNJAVA Desetine se okupile da gledaju ŠIBANJE ponižene žene (VIDEO)
FOTO: VIRAL NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

To je krivično djelo kažnjivo prema strogim lokalnim islamskim zakonima. Desetine su se okupile da gledaju kako ponižena žena biva udarana zajedno sa još sedam ljudi ispred džamije u glavnom gradu provincije Banda Acceh.

Maskirani šerijatski oficir poznat kao “algojo” išibao je kažnjene između pet i 45 puta štapom od ratana, nakon što su uhvaćeni u prekršajma po šerijatskom zakonu.

Uprkos široko rasprostranjenim kritikama, javno šibanje je uobičajena kazna za niz krivičnih djela u duboko konzervativnom regionu na vrhu ostrva Sumatre. Tu spadaju kockanje, ispijanja alkohola, seks sa istim polom ili veze van braka.

Aceh je jedina regija u najvećoj svjetskoj državi sa muslimanskom većinom koja nameće islamski zakon. Parovi su ranije bičevani zbog maženja ili držanja za ruke u javnosti.

Otprilike 98 procenata stanovnika Aceha čine muslimani koji žive po strogom vjerskom zakonu, lokalno poznatom kao kanun, piše Dejli mejl.  Iako je relativno rijetko, nemuslimani koji su počinili krivično djelo mogu izabrati da budu procesuirani po islamskom zakonu, ponekad da bi izbjegli zatvorsku kaznu.

Pravna udruženja proglašavala su bičevanje okrutnim, a predsjednik Indonezije Džoko Vidodo pozvao je da se to okonča, mada ova praksa ima široku podršku među stanovništvom Aceha, prenosi B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu