Svijet

SENAT POSLJEDNJA LINIJA ODBRANE Tramp: Glasanje za opoziv MARŠ SAMOUBISTVA za demokrate

Predsjednik SAD Donald Tramp nazvao je odluku Predstavničkog doma Kongresa da izglasa njegov opoziv „maršom samoubistva“ za Demokratsku stranku, u govoru koji je trajao dva sata na mitingu u Mičigenu.

SENAT POSLJEDNJA LINIJA ODBRANE Tramp: Glasanje za opoziv MARŠ SAMOUBISTVA za demokrate
FOTO: TANJUG/AP

Demokrate lude Nensi Pelosi obilježile su se vječnim žigom sramote – rekao je Tramp okupljenima u Mičigenu, gdje je stupio na binu samo nekoliko minuta prije nego što je postao treći američki predsjednik u 243 godine dugoj istoriji SAD koji će se suočiti sa suđenjem u Senatu i potencijalnom smjenom sa funkcije, prenosi Rojters.

– To je sramota – ponovio je Tramp.

On je juče na Tviteru napisao 45 postova u toku prijepodneva, prije nego što je održano glasanje o njegovom opozivu.

Tvitovi

Iako je Bijela kuća insistirala na tome da će predsjednik biti previše zauzet da bi se fokusirao na dešavanja u Kongresu, Tramp je proveo čitavo prijepodne komentarišući proces opoziva putem tvitova i retvitova, prenosi AP.

– Možete li da povjerujete da će me danas opozvati radikalna ljevica, demokrate koje ne rade ništa, a ja nisam ništa loše uradio – napisao je Tramp u jednom od tvitova i pozvao pratioce da se pomole.

Pročitajte još

Kako su članovi Predstavničkog doma ulazili dublje u raspravu o impičmentu, pojačavao se i intenzitet Trampove reakcije, pa je sve počeo da kuca velikim slovima.

– Tako užasne laži koje iznosi radikalna ljevica, demokrate koje ne rade ništa. To je napad na Ameriku i napad na Republikansku stranku – napisao je on.

On je optužio demokrate “za nelegalan, stranački pokušaj puča” i “proglašavanje rata američkoj demokratiji”.

Partijska linija

Donji dom Kongresa, u kojem većinu imaju demokrate, usvojio je prijedlog za opoziv Trampa po partijskoj liniji.

Za prvu tačku prijedloga – zloupotrebu položaja – glasalo je 230 članova Predstavničkog doma, dok je protiv bilo 197. Druga tačka – opstrukcija Kongresa – usvojena je glasovima 229 predstavnika, dok je 198 bilo protiv.

Opoziv Trampa ne znači i njegovu smjenu s položaja. Ovim je samo otvoren put za suđenje u Senatu sljedećeg mjeseca, koji će donijeti posljednju riječ o tome da li će Tramp biti smijenjen sa funkcije.

Impičment

Rojters napominje da je Senat više prijateljski nastrojen prema Trampu od Predstavničkog doma, s obzirom da republikanci tu imaju većinu.

Da bi Tramp postao prvi američki predsjednik koji je opozvan u procesu “impičmenta”, demokratama treba dvotrećinska većina u Senatu od 100 mjesta. To znači da bi najmanje 20 republikanaca moralo da se prikloni demokratama u glasanju protiv Trampa, što nijedan nije nagovijestio da će učiniti.

Ako bi se to ipak desilo, Tramp bi po automatizmu izgubio funkciju predsjednika.

Nijedan predsjednik SAD do sada nije opozvan u procesu “impičmenta”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu