Kolumne

Šibicari

Kada Sergej Lavrov bude pisao memoare, imaće muke sa tim u koje poglavlje da smjesti ono što mu se dogodilo u Sarajevu.

Slobodan Popadić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Jer, Komšić i Džaferović ne spadaju u političare, diktatore, plemenske vođe i ostale tipove sa kojima je imao posla u višedecenijskoj karijeri. Njihovo odbijanje da se sastanu sa gostom, diplomate nazivaju djetinjastim, neshvatljivim potezom.

Možda je najlakše sve to nazvati šibicarenjem, i to usmjerenim protiv predstavnika velesile kojoj duguju 100 miliona dolara za gas, koja je BiH u kešu isplatila klirinški dug i koja je garant mirovnog sporazuma.

Lavrov je u maju 2007. napisao tekst o ulozi Rusije u globalnoj politici, u kome je poručio kolegama u Vašingtonu da je jednopolarni svijet i soliranje SAD prošlost. To su uglavnom svi u svijetu razumjeli, osim političara u Sarajevu, bez razlike da li su gorepomenuti ili oni koji glume ljevicu, a ponašaju se gore od SDA.

Baš kao što Srbi moraju da znaju da se bez Amerkanaca ništa krupno ne može desiti u BiH, tako i Bošnjaci konačno moraju da prihvate Rusiju kao globalnog igrača, čiji uticaj u BiH nije ništa „maligniji“ od uticaja ostalih. Tim prije što ovdje ima Repubiku Srpsku.

Ako znamo da čak i u ratu strane pregovaraju, da se sastaju, odbijanjem susreta sa Lavrovom, Bošnjaci su odnose sa Moskvom stavili u kategoriju koja je gora i od rata. Šta god to bilo.

Pročitajte još

Zbog čega? Zato što u Istočnom Sarajevu nije bilo zastave BiH, što je Lavrov pohvalio opredjeljenjenje srpskog naroda za vojnu neutralnost BiH, što traži zatvaranje OHR i zbog toga što se susreo sa Draganom Čovićem. Naravno, Lavrovu, kao nekom ko se na fakultetu okušao kao glumac dramskih komada, nije bilo teško da prepozna ovu užasnu, amatersku glumu. Iz Beograda je poručio da Komšić i Džaferović to nisu sami smislili, nego da rade po naređenju. Zna se i čijem.

Ako na stolu nije bilo zastave BiH i ako se pominjala vojna neutranost, to treba da vide sa Dodikom koji stavove mijenja kao čarape. Kada je riječ o OHR, Rus mu je radio o glavi i kada je 2018. posjetio BiH, pa su se tada ipak sastali sa njim. Što se tiče Čovića, sami su za to krvi. Da ga je Lavrov našao u Predsjednitvu BiH, ne bi bilo potrebe da se sastaju u hotelu.

U odnosu na dvojicu članova Predsjedništva, čak i retrogradna Bisera Turković, koja se sastala sa ruskim kolegom i poručila da su odnosi dvije zemlje dobri – izgleda kao glas razuma.

Umjesto zaključka: Prije nekoliko godina, Lavrov je 67. rođendan proslavio u avionu, a tada su mu saradnici poklonili majicu na kojoj je pisalo: „Ko ne želi da razgovara sa Lavrovom, razgovaraće sa Šojguom“.

Sergej Šojgu je ministar odbrane Rusije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu