Društvo

Sindikalni RASKOL u Republici Srpskoj: Ko se bori za radnike, a ko za direktore

U Republici Srpskoj su se jasno polarizovala dva sindikalna bloka. Jedan koji radi u interesu radnika, a drugi koji verifikuje sve političke odluke Vlade RS.

Sindikalni RASKOL u Republici Srpskoj: Ko se bori za radnike, a ko za direktore
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo tvrdi Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS, nakon što su u utorak predsjednici četiri granska sindikata, koji djeluju u sastavu Saveza sindikata, potpisali odluke o utvrđivanju cijena rada s resornim ministrima.

To znači da će zaposleni u prosvjeti, kulturi, zdravstvu, pravosuđu i javnoj upravi imati veću majsku platu za 10 odsto.

– Mi nismo pristali na takvo povećanje plata jer su pare koje su bile spremne i obezbijeđene da se može svakom radniku, ukupno za 54.118 budžetskih korisnika, isplatiti topli obrok sa svim porezima i doprinosima, upotrijebljene za povećanje plata koje nije pravično. Zato što to znači da će čistačica imati veću platu za 60 KM, a pomoćnik ministra, direktor policije, direktor Kazneno-popravnog zavoda ili neki drugi direktor za 300-400 KM – objašnjava Marić.

Instant rješenje

Tako su se sindikalci potpisnici Odluke, kako kaže Marić, opredijelili da budu u službi direktora ili rukovodioca „jer su potpisali da rukovodioci dobiju veću platu, a da gro njihovog članstva dobije mizerno povećanje“.

Božo Marić
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Od njihovog članstva dobijam gomilu poruka zašto se odustalo od toplog obroka, jer je trebalo nominalno da donese povećanje od 150 KM i čistačici i direktoru, samo što bi onda direktor dobio pet odsto povećanje, a čistačica 25 odsto – poručuje Marić.

On tvrdi da je suštinska razlika između Sindikata uprave i ostalih sindikata koji nisu pristali na linearno povećanje u tome što se oni „bore za prava, dok su potpisnici Odluke za instant rješenje“.

Svoje nezadovoljstvo ispred zgrade Vlade RS juče su javno iskazali predstavnici Sindikata uprave RS, Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti i Sindikata radnika unutrašnjih poslova.

U ime zaposlenih u organima unutrašnjih poslova nije potpisana Odluka o povećanju cijene rada, ali to ne znači da se povećanje neće primjenjivati. Vlada RS je već donijela odluku o tome.

Ignorisali NSRS

Na čelu ovog granskog sindikata je Anica Jondić čiji sindikat djeluje u sastavu Saveza sindikata RS. Na pitanje da li je došlo do raskola u Savezu sindikata i da li njeno djelovanje znači da će istupiti iz Saveza, Jondićeva diplomatski odgovara da granski sindikat vodi potpunu nezavisnu, autonomnu politiku u skladu sa interesima članova, odnosno zaposlenih u organima unutrašnjih poslova.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Mi smo autonomni sindikat koji donosi odluke u skladu sa interesima svog članstva. To nema veze sa centralama – poručuje ona.

Podsjeća da je Vlada RS 28. aprila donijela odluku o povećanju cijene rada za sve budžetske korisnike, a da je dan poslije premijer informisao predsjednike sindikata o tome.

Pročitajte još

– Prema tome, odluka Vlade o povećanju cijene rada sa 100 na 110 KM nije produkt razgovora i pregovora između Vlade i sindikata. Osim toga, predsjednik Vlade nas je takođe obavijestio da će ta primjena biti od 1. maja, dok je ranija informacija bila da se ide od 1. juna zbog rebalansa budžeta – ističe Jondićeva.

Kaže da je logično da se ljudima pomogne kad je jestivo ulje šest KM, a litar goriva tri KM.

– Ali ne treba izgubiti iz vida da sindikati budžetskih korisnika vode aktivnosti o povratu prava na topli obrok i regres. Za to pravo smo dobili apsolutnu podršku NSRS kada je Vladu obavezala zaključkom da obezbijedi topli obrok i regres u skladu sa Zakonom o radu. Vlada je imala pet mjeseci da to uradi, ali su se iznenada odlučili da povećaju cijenu rada koju nisu mijenjali od 2008. godine – dodaje ona.

Jondićeva tvrdi da se kroz rebalans budžeta može obezbijediti u potpunosti sav novac za topli obrok.

– To je ono na čemu insistiramo, jer kroz povećanje cijene rada na način kako to radi Vlada RS znači da će moja koleginica koja održava čistoću dobiti platu veću za 49 KM, moj kolega u IDDEEA imaće veću platu oko 76 KM, policajac oko 98-100 KM, inspektor oko 143 KM… umesto da dobiju svi topli obrok od 165 KM bruto – navodi ona.

Kaže da su svjesni da to ne može od 1. maja, ali da može od 1. juna, odnosno da se izmjene zakoni u junu kada NSRS bude raspravljala o rebalansu budžeta.

Gnjatić: Svako se bori na svoj način

Potpredsjednik Saveza sindikata RS i predsjednik Sindikata obrazovanja, Dragan Gnjatić, kategoričan je da nema raskola među sindikalcima. Svi, kaže, imaju pravo da se bore na svoj način, ali i svi su na istoj strani, da radnicima treba posebno obračunati naknade za topli obrok i regres.

– Poštujem i pozdravljam svaku sindikalnu borbu. Svaki sindikat je apsolutno samostalan u izboru politika i metoda rada. Mi smo izabrali da pregovaramo i na dobrom smo putu da iznesemo naknade za topli obrok, ali u neko razumno vrijeme – rekao je Gnjatić.

Dragan Gnjatić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Napominje da je dio sindikata pristao i potpisao odluku Vlade o novoj cijeni rada za zaposlene, jer će radnici odmah osjetiti to povećanje.

– Odluka se primjenjuje od 1. maja, a to smo i tražili – povećanje plata sad i odmah. Naša procjena i sama matematika kažu da je u ovom momentu to puno bolje, ali ne odustajemo ni od posebnog izdvajanja naknada za topli obrok i regres. Da bi se to desilo, moraju biti promijenjeni zakoni o platama, a za to treba mnogo vremena. Narodna skupština zasijeda u junu i pitanje je šta će biti poslije toga jer nam slijede novi izbori i novi saziv – govori Gnjatić.

Odgovor ima i na negodovanja sindikalnih kolega da odlukom Vlade najviše trpe oni s najnižim primanjima, jer će čistačicama biti povećana plata za 60 KM, a pomoćnicima ministra za 350 KM.

– Izračunali smo da je ovo mnogo bolja varijanta za sve zaposlene. Nekoliko zadnjih godina smo radili na način da svima plata bude povećana za jednak iznos, pa je tako čistačica dobila 45 KM više, a profesor 55 KM. Sada su u pitanju čisto praktični razlozi kako bismo dobili povećanje već za majsku platu, što je bolje za sve radnike – zaključuje Gnjatić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu