Biznis

Spasavaju živote, a negdje ih ni ne cijene: Evo koje zemlje u Evropi doktore plaćaju najviše, a koje najmanje

Zdravstveno osoblje, a posebno ljekari, neprekidno su radili na spasavanju života tokom pandemije virusa korona. Postali su heroji, a javnost je pokazala da cijeni njihov rad i predanost. Međutim, zdravstveno osoblje ostaje uglavnom nezadovoljno svojim platama i uslovima rada. Ovo uključuje doktore, i specijaliste i doktore opšte prakse.

doktori medicina UKC
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Evronjuz proveo je istraživanje o tome koliko je plaćeno osoblje zaposleno u zdravstvenom sektoru u zemljama širom Evrope.

Doktori tokom 2022. godine marširali su u znak protesta, upozoravali na mogućnost štrajkova ili su štrajkovali u evropskim zemljama kao što su Francuska, Njemačka, Španija, Portugal, Grčka i Turska. Tražili su povećanje plata, ali su se žalili i na nedostatak osoblja u njihovim bolnicama.

U Engleskoj, desetine hiljada mlađih doktora započelo je u ponedjeljak 96-časovno odsustvo zbog plata i radnih uslova. To će biti najduža pojedinačna industrijska akcija mlađih doktora ikada u zemlji i nakon još jednog trodnevnog odsustva u martu i niza istorijskih štrajkova medicinskih sestara u decembru i ponovo ranije ove godine, piše Evronjuz.

Pročitajte još

Britansko medicinsko udruženje (BMA) saopštilo je da novokvalifikovani doktori zarađuju samo 14,09 funti na sat (15,95 evra), manje od šankera u lancu kafića Pret-a-manger (koji plaća 14,10 funti ili 15,96 evra), dodajući da su mlađim ljekarima od 2008. realno smanjene plate za 26 odsto.

U većini evropskih zemalja, godišnje bruto plate ljekara porasle su u realnom iznosu između 2010. i 2020. godine, prema podacima koje je objavio OECD. Plate u realnom iznosu su vrijednosti koje uzimaju u obzir inflaciju. Međutim, plate su u nekim zemljama realno pale u posljednjoj deceniji.

Skup podataka OECD-a uključuje informacije za 25 evropskih zemalja, a plate ljekara uvelike variraju među njima.

U 2020. ili najbližoj godini sa dostupnim podacima, godišnje bruto plate specijalista kretale su se od 20.200 evra u Poljskoj do 258.552 evra u Luksemburgu (podaci iz 2015. godine). Drugim riječima, razlika između doktora koji plaćaju najviše i ljekara najmanje je više nego desetostruka.

Pored Luksemburga, postoje još četiri zemlje u kojima su specijalisti plaćeni više od 150.000 evra u 2020. To su Irska (172.882 evra), Holandija (160.869 evra), Danska (156.061 evra) i Island (155.276 evra). Njemačka (146.200 evra) i Velika Britanija (136.375 evra), prenosi Klix.

Specijalisti zarađuju manje od 50.000 evra u mnogim zemljama EU

Plate su bile znatno niže od 100.000 evra u Francuskoj, Italiji i Španiji. Postoji nekoliko drugih zemalja u EU, uključujući Portugal i Grčku, gdje stručnjaci zarađuju manje od 50.000 evra. Sve ove brojke odražavaju godišnju bruto naknadu za plaćene stručnjake.

Ljekari opšte prakse su manje plaćeni od specijalista. Na primjer, specijalisti zarađuju 85 odsto više u Velikoj Britaniji, gdje je prosječna godišnja bruto plata za doktore opšte prakse bila 73.408 evra, dok su specijalisti u prosjeku primali 136.375 evra.

U nekim zemljama, poput Portugala, Slovenije i Velike Britanije, plate i specijalista i doktora opšte prakse su realno smanjene između 2010. i 2020. godine. U Velikoj Britaniji pad je bio 1,2 odsto za specijaliste i 0,8 odsto za ljekare opšte prakse.

Međutim, razlike su se neznatno smanjile u nekim zemljama kao što su Austrija, Belgija i Holandija, gdje su prihodi ljekara opšte prakse rasli više od prihoda specijalista.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu