Društvo

SPOMENICI KULTURE Jednim klikom do kulturno-istorijskog nasljeđa  

U cilju promocije turizma u prekograničnom području BiH i Crne Gore pokrenuta je nova internet stranica koja se bavi valorizacijom 40 spomenika i objekata koji spadaju u red kulturnog, istorijskog i prirodnog nasljeđa.

SPOMENICI KULTURE Jednim klikom do kulturno-istorijskog nasljeđa  
FOTO: PRIVATNA ARHIVA/RAS SRBIJA

Stranica je urađena u okviru projekta „Život na granici BiH i Crne Gore, stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije“, koje finansira Evropska unija, a na njoj su označeni objekti, kulturno-istorijski i spomenici prirodnog nasljeđa u Trebinju, Bileći, Nikšiću i Plužinama.

Cilj je predstaviti bogate kulturne i istorijske resurse iz ugla koji je do sada bio zaboravljen ili nepoznat, pa je većina ovih spomenika iz tog razloga bila na marginama interesovanja, ne samo turista nego i lokalnog stanovništva – rekao je menadžer projekta Miljan Vuković.

On je dodao da se na novoj veb stranici nalaze i kratke priče o svim objektima koje bi trebale da podstaknu na njihovo istraživanje, s ciljem unapređenje turizma na prekograničnom području, a svaku priču prate i fotografije objekata koji su do sada bili nepravedno zanemareni.

Na prezentaciji je rečeno da će svih 40 kulturno-istorijskih objekata u Republici Srpskoj i Crnoj Gori biti obilježeni QR kodovima, koji će zainteresovane odvesti na internet stranicu i priču o objektu, a postavljena je i karta projektnog područja.

U okviru istog projekta u Trebinju je obnovljen dio marine na obali Trebišnjice, gdje će biti vezano 10 trebinjskih lađa, koje su već napravljene i treba da se porinu u rijeku polovinom juna.

Učesnici u projektu navode da će ovo biti nova turistička atrakcija, jer je trebinjska lađa skoro zaboravljena.

Na trebinjskoj marinini i ispred Kulturnog centra postavljene su i pametne klupe, gdje građani i turisti mogu da napune mobilne telefone, imaju besplatan pristup internetu, kao i informacije o temperaturi i vlažnosti vazduha u gradu, nivou buke i slično.

Kulturni centar Trebinje, koji je jedan od nosilaca projekta u BiH, pozvao je sve zaintersovane da pošalju prijedloge za nove kulturno-istorijske objekte ili dijelove prirodnog nasleđa koji nisu evidentirani na novoj internet stranici, a koji bi mogli upotpuniti turističku ponudu.

Projekat vrijedan 331.000 evra

Projekat „Život na granici BiH i Crne Gore, stare staze bezvremenog nasljeđa i tradicije“ finansira Evropska unija u vrijednosti od oko 331.000 evra, a sprovode ga Javna ustanova „Kulturni centar“ Trebinje, Grad Trebinje, Udruženje građana „Centar za razvoj Hercegovine“ i „Home“ Trebinje, kao i „Centar za kulturu“ Plužine, NVO „Ženska akcija” Nikšić i „Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore“.

Projekat se završava polovinom juna.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu