Zdravlje

SPREČAVAJU PRERANU SMRT Ove 3 stvari dugoročno utiču na zdravlje

Ovih dana postoji toliko naučnih mudrosti o načinima da se produži životni vijek da je gotovo teško da se razazna na šta tačno treba da se stavi fokus.

Stariji par na klupi
FOTO: FREEPIK

Da li treba da slijedite način života Plavih zona ili da praktikujete mediteransku ishranu ili da meditirate kako biste upravljali stresom?

Zdravstveni istraživači specijalizovani za fitnes, biomedicinu i ishranu okupili su se kako bi suzili tri glavne navike koje bi mogle da vam daju najveću prednost kada je u pitanju produženje životnog vijeka. Porijeklom prvenstveno iz Australije uz doprinos istraživača iz Danske i Španije, zajedno su otkrili da su san, ishrana i fizička aktivnost tri najveća prediktora dugog života.

Za studiju objavljenu 26. februara 2025. u proverenom BMC Medical časopisu, tim, od ukupno 20 istraživača, procijenio je podatke od 59.078 učesnika koji su prijavili svoj unos ishranom tokom sedam dana. Takođe, su nosili uređaje za praćenje kako bi pratili svoje časove provedene u spavanju svaki dan i vrijeme provedeno u umjerenoj do intenzivnoj fizičkoj aktivnosti. Srednja starost učesnika bila je 64 godine, a 45 odsto su bili muškarci što dovodi do pretpostavke da je 55 odsto ženskog pola.

SamoprocJene učesnika o ishrani odredile su njihov unos ovih 10 namirnica, koje su istraživači kodirali kao 0-100 za sve komponente s višim vrIJednostima koje ukazuju na viši kvalitet: povrće, voće, neprerađeno meso, zašećerenih pića.

Istraživači su pratili ove pojedince tokom srednjeg perioda od osam godina, kada se dogodilo 2.458 smrtnih slučajeva.

Pročitajte još

Rezultati su otkrili da su oni koji su postigli između 57,5 ​​i 72,5 na ljestvici ishrane imali najnižu “razmjeru opasnosti” (što znači rizik od prijevremene smrti), kao i učesnici koji su spavali 7,2 do osam časova svaki dan, i oni koji su se bavili 42 do 103 minuta fizičke aktivnosti svaki dan.

To bi moglo zvučati kao način života iz snova za većinu nas, ali čak i za one koji će manje vjerovati da će ispuniti takve optimalne kriterijume, istraživači su otkrili da bi manja namjerna poboljšanja mogla da pomognu u smanjenju rizika od rane smrti.

Ljudi su vidjeli 10 odsto manji rizik od smrtnosti od svih uzroka samo uvođenjem sljedećih promjena: Za ljude koji spavaju u prosjeku 5,5 časova dnevno, spavaju 15 minuta više.

Za ljude koji su imali samo 7,3 minuta fizičke aktivnosti, dodajući 1,6 minuta.

– Jedite upola veću porciju povrća dnevno ili jednu porciju manje prerađenog mesa sedmično – kažu stručnjaci.

50 odsto manji rizik od smrtnosti od svih uzroka rezultat je kombinovanja sljedećih rutinskih poboljšanja: 75 minuta više sna dnevno i 12,5 minuta umjerene do snažne fizičke aktivnosti.

Iz sažetka studije nije jasno koja je tačno količina svake navedene namirnice dala ovaj rezultat, ali neformalni izračun sugeriše da je 2,5 porcija više voća i povrća i pet manje porcija prerađenog mesa nedjeljno pomoglo da se postigne ovaj smanjeni rizik od smrti.

To može pokazati kako samo malo više truda može dugoročno da utiče na vaše zdravlje, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu