Društvo

Šta kad MAJKE NE DAJU DJECI da viđaju očeve: Mogu da razviju ozbiljnu patologiju

Dešava se da majka ne dozvoljava biološkom ocu da viđa, ili uopšte upozna, zajedničko dijete, iz najrazličitijih razloga. Takva situacija je nekad, uprkos zakonu koji bude na očevoj strani, trajno nerješiva, a nosi sa sobom dalekosežne posljedice i po dijete i po roditelja koji ga ne viđa.

Šta kad MAJKE NE DAJU DJECI da viđaju očeve: Mogu da razviju ozbiljnu patologiju
FOTO: WEB.OMLZ1989./YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako majke bez sudske regulative ne mogu da onemoguće ocu svog djeteta da upozna i provodi vrijeme sa njim, mnoge to, ipak, čine. Naš porodični zakon prepoznaje pravne kanale putem kojih očevi mogu da ostvare svoja roditeljstva prava, međutim oni često nisu djelotvorni. Kako sve to utiče na dijete koje je kolateralna šteta odnosa roditelja, a kako na oca koji živi sa saznanjem da ima potomka kog nikad nije upoznao, ali i kako je sve regulisano zakonom i koja su potencijalna pravna, ali i međuljudska rješenja, pitali smo advokaticu Dušanku Kostadinović i psihologa Lea Ivaniševića.

Zabrana jedino uz sudsku odluku

– Svaki slučaj je priča za sebe, ali su nam u situaciji u kojoj žena brani mužu da viđa dijete dostupna dva scenarija. Prvi je da se otac djeteta pokazao kao nepouzdan, nepredvidiv, nezreo, psihički i fizički nasilan, zavisnik, delinkvent i majka je procijenila da je i za nju i za dijete bezbjednije da ga ne viđaju. Drugi je da je majka ta koja je nepouzdana, nepredvidiva, nezrela, emotivno disregularna, nasilna, ima problem za zavisnošću ili delinkvencijom i želi da zloupotrebi birokratuju kako bi kaznila oca uskraćivanjem kontakta sa djetetom – navodi psiholog Leo Ivanišević.

Kada je pravna strana medalje u pitanju, majka može da otuđi dijete od oca jedino uz sudsku odluku.

– Ona je bazirana na nalazima Centra za socijalni rad, koji radi ekspertizu oba roditelja i sredine u kojoj dijete odrasta. Ipak, ovakvu odluku majka na svoju ruku ne smije donijeti. Bez sudske odluke nijedan roditelj ne smije da uskrati drugom roditelju viđanje djeteta, čak i kada jedan roditelj samostalno vrši roditeljsko pravo – navodi advokatica Dušanka Kostadinović.

I tata i dijete mogu razviti psihičke probleme

Odrastanje bez oca na decu ostavlja ozbiljne posledice.

– Dečaci koji nemaju kvalitetan muški uzor nemaju sa kim da se identifikuju i nikoga ko će zdravo validirati njihovu muškost. Oni će imati veliku želju da dokazivanjem, nekad kroz profesionalni uspjeh, nekad kroz brzo bogaćenje i delinkvenciju. Stalno će se nadmetati s drugim muškarcima – smatra psiholog Leo Ivanišević.

Druga krajnost je, dodaje, da postanu mamini sinovi, a nerijetko vidimo mješavinu oba. Devojčicama otac postaje uzor kakvog će partnera kasnije tražiti. Ukoliko je otac odsutan, u odraslom životu tu devojčicu će privlačiti emotivno nedostupni, hladni, agresivni ili narcisoidni muškarci, muškarci -čiju ljubav treba zaslužiti-. Takođe, može se desiti i da odrastu u jake žene koje smatraju da su muškarci nepotrebni i nesposobni i da niko nije dovoljno muško za njih.

– Uskraćivanje i nedozvoljavanje viđanje djeteta drugom roditelju obuhvaćeno je krivičnim djelom „Oduzimanje maloljetnog lica“, koje je definisano na sledeći način: „Ko onemogućava izvršenje odluke nadležnog organa kojom je određen način održavanja ličnih odnosa maloljetnog lica sa roditeljem ili drugim srodnikom kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dvije godine“. Rok u kojem otac ima pravo da podnese tužbu jeste jedna godina od saznanja, a najkasnije u roku od deset godina od rođenja djeteta. S druge strane, dijete ovakvu tužbu može podnijeti uvijek – navodi Kostadinović.

Šta kad postupak traje predugo

Nažalost, mehanizmi sprovođenja ovih odluka su dosta neefikasni, pa i pored kraćih rokova koje zakon propisuje u tim slučajevima, sudski postupci traju godinama pa se nerijetko i dešava da dijete bude instruisano protiv drugog roditelja.

Riješenje koje može da se ponudi u ovakvoj situaciji jesu medijacija i porodična psihoterapija.

Pročitajte još

– Ukoliko nije moguće uspostaviti normalne odnose, dobro je raditi s terapeutom na prihvatanju činjenice da se to neće desiti. Nekad sa drugom stranom zaista nema dogovora i tada bi trebalo uključiti pravni sistem. Majka će tvrditi da je otac nepodoban i da mu je s razlogom zabranila da viđa dijete. Otac će tvrditi da je majka neuračunljiva i da želi da mu napakosti. Šta je u toj situaciji istina, ne možemo tako lako da znamo, zato se i obraćamo institucijama koje bi trebalo da utvrde istinu na osnovu dokaza i donesu krajnju odluku – zaključuje Ivanišević.

Ovu temu, kao i mnoge druge koriste savjete, prijedloge, priče anonimnih i poznatih žena, ali i muškaraca, koji su svojim dostignućima zavredili pažnju, možete pročitati u aktuelnom broju “Blic žene”.

Kako da osvojite jednu od 20 knjiga za djecu „Smejuljci“ autorke Milice Ašćerić, s ilustracijama Emilije Momčilović, pronađite u Blic-u.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu