Politika

Šta se krije iza kontroverznih izjava diplomata: Dodik, Džaferović i Komšić pred izbore DIJELE AMBASADORSKE FOTELJE

Šokantne izjave, neprimjeren odnos prema zastavi države koju predstavljaju, otvaranje tuđe pošte, kršenje protokola, javna svađa s ministrom inostranih poslova, već godinama su manir ponašanja diplomata BiH. Ali, iza toga se nerijetko kriju političke i kadrovske kombinatorike.

Šta se krije iza kontroverznih izjava diplomata: Dodik, Džaferović i Komšić pred izbore DIJELE AMBASADORSKE FOTELJE
FOTO: SRNA

Gotovo u pravilu sve se to brzo prenese na „domaći teren“ i posluži političarima u Sarajevu i Banjaluci kao povod za zapaljive, pa čak i nepristojne izjave.

Nedavna izjava Aleksandra Vranješa, ambasadora BiH u Zagrebu, još je jedan od primera kako diplomate, umjesto da smiruju situaciju, raspiruju strasti na domaćem terenu, usput dodatno narušavajući već uveliko uzdrman ugled BiH i dodvoravajući se svojih stvarnim šefovima, članovima Predsjedništva BiH.

Nije mu posao?!

Nakon što je Centralna izborna komisija BiH zatražila da Ambasada u Zagrebu organizuje sastanak s udruženjima građana iz BiH koji žive u Hrvatskoj, kako bi ih predsednik CIK Suad Arnautović informisao o načinu glasanja, ambasador Vranješ je javno poručio da od tog posla nema ništa.

– Kao ambasador nemam zakonski propisanu obavezu da budem u kontaktu ni sa jednim udruženjem građana, posebno ne s udruženjima koja okupljaju nacionalnu manjinu naroda kojem sam ne pripadam i koja su povezana za određenim političkim partijama – izjavio je Vranješ!

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Pri tome se ova njegova izjava odnosila na, kako će se ispostaviti, udruženja građana BiH bošnjačke nacionalnosti, koji su nacionalna manjina u Hrvatskoj.

Kasnije se Vranješ vadio da nije baš tako rekao i da je “na sceni klasična zamjena teza i zlonamjerno spinovanje predstavnika SDA u CIK i Ministarstvu inostranih poslova BiH”.

Sastanak neće biti organizovan, pojasnio je on, jer Ambasada ne može da obezbijedi “paritet da na sastanku prisustvuju udruženja građana sva tri konstitutivna naroda”, jer od 15 udruženja građana BiH, koja djeluju u Hrvatskoj, nijedno nije krovno i svi okupljaju Bošnjake bliske SDA.

“On je mrmot!”

Iako nije blizak SDA, nego je  poslanik opozicionog SDP BiH u Parlamentu Federacije BiH, Damir Mašić se zbog ovih izjava nimalo diplomatski obrušio na ambasadora Vranješa.

Pročitajte još

– On je mrmot i mamlaz, koji se trudi biti veći idiot od svog šefa i  trebalo bi da završi u zatvoru – izjavio je Mašić za sarajevske medije. 

Naravno, prepucavanje se ubrzo preselilo i na društvene mreže.

Da li je ovo samo dokaz da su u pravu oni koji kažu – kakva država takva i diplomatija?

Ili su u pitanju i lični interesi i bitka za fotelje? Kako nezvanično saznajemo, članovi Predsjedništva BiH namjeravaju da uskoro ponovo imenuju ambasadore, kako bi svojim kadrovima obezbijedili poziciju bez obzira na ishod oktobarskih izbora.

Zbog toga se sada, kako tvrde izvori Srpskainfo, diplomate iz sve snage trude da se dodvore svako svom šefu, odnosno članu Predsjedništva BiH iz “svog” naroda, kako bi sačuvali fotelje.

Rotacija kadrova

Draško Aćimović,  bivši ambasador BiH u Briselu, smtra da izjave pojedinih ambasadora BiH iz sva tri “korpusa”, koje smo mogli čuti u posljednjih nedjelju dana, ukazuju na to da su Željko Komšić, Milorad Dodik i Šefik Džaferović dogovorili rotaciju ambasadora, koja će uslijediti u naredna dva mjeseca. 

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Praksa imenovanja ambasadora pred same izbore, podsjeća, nije ništa novo, ali jeste – skandalozno.

– Predsjedništvo BiH je već napravilo neviđeni diplomatski skandal na početku mandata, kada su promijenili na desetine tek imenovanih ambasadora. Postavljanje novih ambasadora pred same izbore će dovesti do novog skandala – tvrdi Aćimović.

Pritom se, dodaje on, nameće pitanje kako se “nepomirljivi neprijatelji” Komšić, Dodik i Džaferović mogu bez problema dogovoriti oko imenovanja ambasadora, a sve drugo im je problem.

Aćimović je istakao da bi Ministarstvo inostranih poslova BiH trebalo da se usmjeri prvenstveno na razvoj ekonomske diplomatije.

– Možda se ne možemo dogovoriti oko mnogih političkih pitanja, ali oko ekonomskih moramo naći konsenzus – poručio je Draško Aćimović.

Akademija za karijerne diplomate

BiH treba hitno da usvoji zakon o spoljnim poslovima i osnuje diplomatsku akademiju na kojoj bi se školovali karijerni diplomati, smatra Draško Aćimović.

– Za osnivanje diplomatske akademije imamo i podršku senatora iz SAD, koji su bili nedavno u posjeti BIH. Takva akademija bi omogućila da BiH ima profesionalne diplomatske kadrove, pripadnike sva tri konstitutivna naroda i ostalih građana, koji bi radili na osnovu Zakona o spoljnim poslovima – kaže Draško Aćimović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu