Iako je u prvi mah izgledalo da su štete od mraza znatno veće u šljivicima, pokazalo se sada, skoro mjesec dana kasnije, da roda višanja, u većini voćnjaka, praktično neće ni biti za organizovanu berbu, a štete se mjere milionima evra, ako se zna da se u ovom dijelu Srbije, u toku godine, proizvede najviše ovog voća, piše RTS.
Niske temperature, nekoliko noći, početkom aprila, pričinile su nesagledivu štetu u voćnjacima u Toplici.
Rod vodećih voćarskih kultura višanja i šljiva, čiji se zasadi prostiru na hiljadama hektara, drastično je umanjen. Ivan Gmijović, iz blačkog sela Kaševara, kaže da je sada, mesec dana kasnije, potpuno jasno da višanja ove godine gotovo neće biti ni za sok, a rod šljiva je takođe upitan, u zavisnosti od položaja šljivika.

– Imam šljivake pored sebe, koji su potpuno prazni, a moji ipak imaju nešto. A što se tiče višanja, koje imam, pa mogu da vam kažem da, jednostavno, mislim da tu neće biti više od 20, u najboljem slučaju 25 odsto roda, višnja je drastično opala zadnjih pet dana – kaže Ivan Gmijović, voćar iz Kaševara.
Bojan Nikolić iz Odjeljenja za poljoprivredu Opštine Blace, ističe da je pred voćarima, ali i prerađivačima izuzetno teška godina, piše RTS.
– Ove godine će biti velikih problema, iskreno velikih problema, ekonomski velikih problema kod prerađivača, uopšte u ekonomiji ovde u Blacu, jer ovde, kao što znamo, najveći broj stanovništva je baziran, direktno ili indirektno vezan za poljoprivredu, više od 70 odsto stanovništva je vezano za poljoprivrednu proizvodnju, pre svega to voćarstvo – navodi Bojan Nikolić iz Odeljenja za poljoprivredu Opštine Blace.
Voćari na teritoriji opštine Blace, osim po primarnoj proizvodnji voća, nadaleko su poznati i po prerađevinama, pre svega suvim šljivama, koje su posljednjih nekoliko godina, zbog poremećaja na tržištu, veoma teško prodavali. Niske temperature i izvesno, drastično smanjenje roda ove godine, preko noći su podigli kako tražnju, tako i cenu ovog voća, za dvadeset, trideset dinara po kilogramu.
– To jeste jedino dobro što se desilo. Oni koji su imali zalihe, bukvalno je sve otišlo. Tu postoje još neke, vrlo male, male količine, kod jedno, dvoje ljudi, koji čekaju cenu ili jednostavno, nemaju potreba sada da prodaju, videće da li će da sačekaju jesen ili ne, to se ne zna -navodi Ivan Gmijović, voćar iz Kaševara.
Višnje i šljive, decenijama su zaštitni znak Topličkog kraja i proizvodnja ovog voća, na velikim površinama, opstaje, uprkos brojnim problemima, koji je prate, pre svega višegodišnje niske cijene, ali i problemi u otkupu, bolesti i štetočine. Ove godine akcenat će biti na očuvanju zasada, pošto u većini njih, gotovo da neće biti prihoda.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu