Banjaluka

Štićenici doma “Rada Vranješević” U PROBLEMU: Mladi još čekaju na stan za SAMOSTALNI ŽIVOT

Dom “Rada Vranješević” već više od godinu pokušava da obezbijediti stan za program podrške mladima bez roditeljskog staranja, koji započinju samostalan život, ali bez pozitivnog rezultata.

Štićenici doma “Rada Vranješević” U PROBLEMU: Mladi još čekaju na stan za SAMOSTALNI ŽIVOT
FOTO: FOTO: RAS SRBIJA

Da li će u tome i kada uspjeti zavisiće isključivo od nove administracije, koja treba u narednom periodu da raspetlja cijelu situaciju, odnosno odluči ko i na koji način može da odobri dodjelu stana ovoj ustanovi.

Naime, cijeli taj prethodni period je prošao u prepiskama ovog Doma sa lokalnom administracijom, jer je Grad donosio jedne, a Centar za socijalni rad odluke, koje su bile u suprotnosti sa onim što je Uprava grada odlučila.

Direktor Doma Vladimir Kajkut je rekao da ova vrsta pomoći treba biti namijenjena mladima koji napuštaju Dom, a koji nemaju srodnike, koji bi im pomogli da što lakše naprave tranziciju ka samostalnom životu.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Riječ je o usluzi stanovanje uz podršku i zamišljena je tako da dobijemo jedan ili dva stana na korištenje od nadležnog organa. Prema Zakonu o socijalnom stanovanju to su lokalne zajednice, odnosno grad Banjaluka. Uputili smo prije više od godinu dopis prema Gradu za dobijanje jednog stana, a oni su nam, nakon određene prepiske, prije nekih godinu dana odgovorili, da odobravaju stan na Starčevici u Ulici Rajka Bosnića. Međutim, uputili su nas na Centar za socijalni rad Banjaluka, koji je trebalo da predloži gradu Banjaluka da se taj stan nama dodijeli za te potrebe, pa da bi oni to mogli izglasati u Skupštini grada – kazao je Kajkut za Srpskainfo.

Pročitajte još

Objasnio je da je to Centar odbio, uz obrazloženje da oni prema pravilniku prema kojem dodjeljuju stanove za socijalne kategorije, ne poznaju kategoriju mladih bez roditeljskog staranja.

– Na to sam ja prigovorio u novom dopisu da je prema novom Zakonu o socijalnom stanovanju iz 2019. godine i ta kategorija uvrštena. Tako da bi oni svoj pravilnik trebali da prilagode novom zakonu. Kada je i to odbijeno od Centra, što je meni bilo čudno, obzirom da Grad kao njihov osnivač odobrava, a Centar kao njihova ustanova odbija, angažovao advokatsku kancelariju da zastupaju Dom u tom predmetu. Advokat je poslao još jedan dopis prije pola godine i oni nam poslije toga ništa nisu odgovorili – kazao je Kajkut.

Kazao je da planira u naredom periodu poslati urgenciju Gradu Banjaluka, kako bi se rješilo to pitanje, ali da će sačekati da nova administracija preuzme rukovođenje Banjalukom.

– Obzirom da se nalazimo u situaciji da slijedi promjena gradonačelnika bojim sa da smo u nekom procjepu, tako da čekamo ozvaničenje novih organa unutar grada, pa ćemo nastaviti sa ovom inicijativom. Ono što je sigurno je da nećemo odustati i dalje ćemo se boriti da to uradimo. Nadam se da će odgovor biti povoljan, po nas i da će to neko da prihvati, u smislu da se radi o veoma dobroj usluzi, jer ova kategorija to zaslužuje – naveo je Kajkut.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

U Centru za socijalni rad su rekli da je stan koji ovaj Dom želi koristiti za realizaciju svog projekta, nekretnina koju je Vlada RS dodjelila Gradu Banjaluka na upravljanje i koji je namijenjen za stambeno zbrinjavanje osoba u stanju socijalne potrebe.

Pročitajte još

– Tačkom pet te odluke propisano je da grad Banjaluka dodjelu ovog stana na korištenje vrši na predlog Centra za socijalni rad. Uzimajući u obzir navedeno, Domu je u više navrata odgovoreno da Centar može samo sačiniti prijedlog za dodjelu predmetnog stana nekom licu, odnosno porodici koji su korisnici prava na novčanu pomoć kod ovog Centra – poručili su iz ove ustanove.

Napomenuli su da je ova ustanova na zahtjev grada Banjaluka provela konkurs u skladu sa Pravilnikom za dodjelu stanova i dostavila u novembru ove godine prijedlog porodica korisnika novčanih pomoći za dodjelu stanova na korištenje. 

Ovakvim odgovorom Centar za socijalni rad je ovo pitanje ponovo vratilo u ruke grada Banjaluka.

Šta će biti dalje teško je reći, jer se gradska administacija nalazi  u vakuumu između dva gradonačelnika i dvije administarcije.

Naime, na loklanim izborima u novembru je izabran novi gradonačelnik Draško Stanivuković, koji još nije preuzeo upravljanje gradom. Ovo će biti još jedno od pitanja koje će morati rješiti u narednom periodu.

Praksa iz regiona

Vladimir Kajkut je naveo da se ovaj vid pomoći mladima jako dobro pokazo u zemljama regiona. – Zato smo i željeli da tako nešto uvedemo i kod nas. Na godišnjem nivou iz naše ustanove izlazi tri do šest mladih, koji nemaju mogućnosti da se vrate u sredine iz kojih dolaze, nemaju podršku srodnika ili porodice i oni bi u toj stambenoj jedinici bili smješteni do jedne godine. Procjena je da bi se oni u tom periodu osamostalili i lakše zakoračili u svijet odraslih – precizirao je Kajkut.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu