Magazin

Stručnjaci savjetuju “Ne tjerajte djecu da prestanu plakati kada se udare”

Kada djeca počnu plakati, mnogim je roditeljima prirodni instinkt reći im da prestanu. No, prema mišljenju ove majke, ali i brojnih stručnjaka, iako to rješava trenutni problem, moglo bi biti izuzetno štetno na duge staze.

Stručnjaci savjetuju “Ne tjerajte djecu da prestanu plakati kada se udare”
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Žak Anderson, majka koja je po zanimanju savjetnica za roditelje, tvrdi da su riječi kojima pokušavamo natjerati dijete da prestane plakati poput “uredu je”, “dobro si”, “to je samo ogrebotina”, “budi hrabar” i slično beskorisne i da će kasnije uticati na sposobnost djeteta da se nosi s emocijama u životu.

-Mi svojoj djeci činimo medvjeđu uslugu kada tražimo da kontrolišu svoja osjećanja. Naravno da su uznemireni – padnu, zaboli ih koljeno, ugledaju krv. Ne mogu da kontrolišu bol i to djeluje zastrašujuće – objašnjava majka.

Objasnila je da će, ukoliko roditelji budu stalno koristili “beskorisne” fraze, dijete početi sumnjati u svoje osjećaje.

Kako tvrdi, vremenom će ono imati utisak da stvara neugodnost sebi ili drugima te da treba “ugušiti” svoje prave osjećaje.

-Osjećaji su nešto što se događa i djeci je potrebna pomoć da njima upravljaju. Ne mogu ih kontrolisati – objasnila je.

Umjesto da ih pokušate odvratiti od plakanja, tvrdi da je djecu bolje zagrliti, reći im stvari poput “žao mi je”, “uredu je plakati” ili “sigurno je strašno vidjeti krv/ogrebotinu”.

Ono što još možete uraditi je i tražiti im da podijele s vama kako se u tom trenutku osjećaju.

Prema podacima “Mental Health Foundation”, otprilike jedno od desetero djece i mladih pogođeno je problemima mentalnog zdravlja. Psihoterapeut Ejmi Morin iz SAD-a tvrdi da na to utieče i ova roditeljska greška.

Možda ove rečenice neće pomoći u početku, no kasnije će ih dijete sigurno razumjeti, a na ovaj način ćete ga naučiti i kako da se nosi s raznim emocijama, prenosi Kliks.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu