Magazin

Stručnjaci savjetuju: Smijemo li vruću hranu stavljati odmah u frižider

Znate da ostavljanje ostataka hrane na kuhinjskom stolu preko noći i njihovo konzumiranje sljedećeg jutra vjerovatno nije najsigurnija opcija?

Žena ispred frižidera
FOTO: FREEPIK

Ali, da li to znači da bi vruće ostatke hrane trebalo odmah staviti u frižider? U teoriji zvuči dobro, ali postavlja niz pitanja.

Da li to utiče na sposobnost hrane da se pravilno ohladi? I može li zagrejati ostalu hranu u frižideru do te mjere da više nije bezbjedna za konzumaciju? Evo šta kažu stručnjaci za bezbjednost hrane.

Pravilno hlađenje ostataka hrane je važan faktor u bezbjednosti hrane – kaže Nikol Ričard, istraživač bezbjednosti hrane na Univerzitetu Rod Ajlend.

Pročitajte još

Na taj način se smanjuje vrijeme koje hrana provodi u “opasnoj zoni”, odnosno temperaturnom rasponu između 4 i 60 stepeni Celzijusa, gdje se patogene bakterije brzo razmnožavaju i mogu izazvati trovanje hranom.

Glavna prijetnja dolazi od dvije vrste bakterija

– Kada govorimo o hlađenju hrane, glavna prijetnja dolazi od dvije specifične vrste bakterija: Clostridium perfringens i Bacillus cereus” kaže dr Donald Šafner, načelnik Odjeljenja za nauku o hrani na Univerzitetu Ratgers.

Ove bakterije se razlikuju od poznatijih uzročnika trovanja hranom, poput salmonele i Ešerihije koli, koje se uništavaju temeljnom termičkom obradom. C. perfringens i B. cereus, s druge strane, mogu formirati termostabilne spore koje preživljavaju visoke temperature, što znači da mogu ostati prisutne čak i u pravilno kuvanim jelima.

– Ove bakterije se mogu razmnožavati ako hrana predugo ostane u opasnoj zoni i mogu izazvati trovanje hranom – kaže dr Šafner.

Rezultat? Teški simptomi trovanja hranom, poput povraćanja i dijareje.

Prema dr Šafneru, neke vrste hrane su rizičnije od drugih. To uključuje meso i živinsko meso (C. perfringens), kao i proizvode od žitarica, poput pirinča i testenine (B. cereus). Dakle, ako vam ostaci uključuju biftek, špagete ili paelju, pravilno hlađenje je još važnije.

Sprečavanje trovanja hranom

Znači li to da je najbolje odmah staviti ostatke u frižider? Ne nužno. Pravilno hlađenje je ključno za sprečavanje trovanja hranom, ali ne morate žuriti – samo ne treba predugo čekati.

– Hrana može stajati na sobnoj temperaturi do dva sata bez problema – kaže dr Šafner pa dodaje:

– Vruća hrana će se ohladiti gotovo istom brzinom na pultu kao i u frižideru.

Dakle, sve dok ne ostavljate hranu van frižidera duže od dva sata, način na koji je skladištite u frižideru vjerovatno je važniji od toga koliko brzo je stavljate unutra, prenosi Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu