Magazin

Koliko vode pas treba piti: Načini zaštitite ljubimaca od dehidracije tokom ljetnih vrućina

Kada dođe ljeto, nema ničeg boljeg od boravka u prirodi s kućnim ljubimcima.

Pas
FOTO: REMKO DE WAAL/EPA

Bez obzira na to da li psa izvodite u park, bacate mu lopticu ili frizbi u dvorištu ili ga vodite na plažu, vaš ljubimac će se u nekom trenutku umoriti zbog toplog vremena.

Prije nego što krenete napolje, podsjetite se kako je najbolje da održavate hidrataciju psa.

Hidrira čitav organizam i sve organe

Zdravlje i dobrobit psa ljeti zavise, između ostalog, i od količine vode koju konzumira.

Voda je za psa mnogo više od osvježenja. Ona hidrira čitav organizam i sve organe, reguliše tjelesnu temperaturu, pomaže u izlučivanju otpadnih materija, poboljšava varenje…

Koliko vode pas treba piti

Osiguravanje adekvatne dnevne hidratacije psu zavisi od nivoa njegove aktivnosti, veličine, rase i hrane koju jede. Vrijeme koje pas provede napolju i koliko je aktivan na suncu mogu zahtijevati povećan dnevni unos vode.

Da biste sprečili dehidraciju psa, njegova posuda za vodu treba uvijek da bude napunjena čistom, svježom vodom. Ako smatrate da vaš ljubimac ne pije dovoljno vode, dodajte u nju malo pileće čorbe s niskim sadržajem soli ili potpuno neslanu.

Znaci dehidracije kod pasa

Dehidracija se dešava kada pas izgubi više tečnosti nego što je unese. To dalje uzrokuje da vaš pas gubi ne samo vodu već i elektrolite i esencijalne minerale kao što su natrijum, kalijum… čija koncentracija u organizmu počinje da opada.

Pročitajte još

Simptomi dehidracije su suve i ljepljive desni, pretjerano dahtanje, vodnjikave ili suve oči, letargija, gubitak apetita, a kad prstima podignete kožu psa, ona se ne vraća brzo u pređašnje stanje.

Ukoliko primijetite da se pas pregrijava, prvo provjerite da li ima dovoljno vode u činiji. Neki veterinari savjetuju da u vodu dodate led, dok neki tvrde da je psu dovoljno dati vodu sobne temperature, piše Avaz.

Kako rashladiti psa na vrućini

Pomoć psu da tokom vrelih dana ostane hidriran i lakše podnese aktivnosti najviše zavisi od vas. Ako ćete i vi i ljubimac biti aktivni tokom vrućine, evo nekoliko savjeta kako da spriječite pregrijavanje psa: osigurajte dovoljnu količinu svježe, hladne vode, podstičite psa da se često kvasi dok se igra sa crijevom za vodu ili da pliva u bazenu, potoku ili jezeru, izbjegavajte da izlazite u najtoplijem dijelu dana, psa izvodite rano ujutro i kasno popodne ili uveče, vodite ljubimca na mjesta gdje ima dosta prirodnog hlada, ako procijenite da se pas umorio dajte mu vremena da se odmori i opusti, ukoliko psa šetate ulicom, provjerite temperaturu asfalta koji može biti prevruć za njihove šape, te nikada, ali nikada ne ostavljajte psa u parkiranom automobilu po vrućini, čak ni na pet minuta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu