Svijet

DOVOLJAN JE BIO JEDAN KLIK Prevaranti mu ispraznili račun i odnijeli više od 20.000 evra

Nova internet prevara, koja je posljednjih dana zabilježena u Hrvatskoj, još jednom pokazuje koliko ubjedljive mogu biti finansijske prevare povezane sa kriptovalutama.

DOVOLJAN JE BIO JEDAN KLIK Prevaranti mu ispraznili račun i odnijeli više od 20.000 evra
FOTO: FREEPIK

Muškarac (62) ostao je bez više od 20.000 evra nakon što je povjerovao da na njegovo ime postoji više od 10.000 evra u kriptovalutama koje je potrebno “konvertovati” kako bi mu novac bio isplaćen na bankovni račun, kako prenosi Poslovni dnevnik.

Povjerovao u isplatu kripto-imovine

Prema navodima policije, nepoznata osoba kontaktirala ga je telefonom i predstavila priču o navodnoj isplati kripto-imovine. Sledeći uputstva sagovornika, muškarac se registrovao na internet stranici i na mobilni telefon instalirao aplikaciju za udaljeni pristup, čime je prevarantu praktično omogućio kontrolu nad svojim uređajem.

Pročitajte još

Nakon toga uslijedio je najskuplji dio prevare. Sa njegovog bankovnog računa izvršeno je više neovlašćenih transakcija u ukupnom iznosu većem od 20.000 evra, a prevarant je od žrtve zatražio i dodatnu uplatu.

Čekao 10.000 evra, ostao bez duplo više

Tek tada je shvatio da je postao meta dobro organizovane internet prevare i slučaj prijavio policiji. Materijalna šteta procenjuje se na više od 20.000 evra, dok je istraga u toku.

Stručnjaci za sajber bezbednost već duže upozoravaju da su prevare povezane sa kriptovalutama među najbrže rastućim oblicima finansijskog kriminala, prenosi Poslovni.hr.