
(FOTO) Užas u selu Brusnik kod Srpca: Divlje deponije i mrtve životinje prijete zdravlju
Mještani sela Brusnik u opštini Srbac, već više od 20 godina suočavaju se sa problemom nelegalnog odlaganja smeća.

Mještani sela Brusnik u opštini Srbac, već više od 20 godina suočavaju se sa problemom nelegalnog odlaganja smeća.

Nesavjesni građani tokom ove godine napravili su divlje deponije na tridesetak lokacija širom Banjaluke, zbog čega je komunalna policija postavljala video-nadzor i trake upozorenja s nadom da će spriječiti nelegalno odlaganje otpada.

U okviru akcije „Čisto lice grada“, nadležne gradske službe počele su sa uklanjanjem divljih deponija na potezu naselja Barlovci- Cerici.

Divlje deponije postaju sve veći problem na području Banjaluke, a nesavjesni građani svakodnevno zagađuju okoliš, ostavljajući smeće na javnim površinama i nelegalnim mestima za odlaganje.

Zbog učestale pojave divljih deponija, u ulicama Alekse Šantića i Darka Jakmirovića postavljene su nadzorne kamere.

Problem divljih deponija sve više je prisutan u najvećem gradu Srpske, a gotovo svako naselje ima nekoliko lokacija na kojima nesavjesni pojedinci nepropisno odlažu kućni i kabasti otpad.

Sistem za upravljanje komunalnim otpadom u Republici Srpskoj je neefikasan i nefunkcionalan, zaključak je Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.

Nakon što je opet otpad odložen mimo kontejnera, odnosno na mjesta koja nisu predviđena za to, apelovali su iz Gradske uprave na Banjalučane da to ne rade.

U zapadnom dijelu Republike Srpske, priroda je, kao rijetko gdje, veoma darežljiva po svojim ljepotama, ali one ni približno nisu iskorištene, prvenstveno zbog nemara stanovništva i izostanka osmišljenih turističkih programa.

U Srbiji gotovo da ne postoji opština koja ne muči muku sa nelegalnim deponijama i sve većim količinama smeća. Sve je više i onog otpada koji se sporo razgrađuje, poput plastike i šuta i ako malo bolje pogledate, stiropora.

U gradskoj kasi ove godine je predviđeno 17.500 KM za nadogradnju aplikacije „Građanska patrola“, koja se koristi za prijavu raznih komunalnih problema u Banjaluci, a to su najčešće - kvarovi na rasvjeti, oštećenja na dječijim igralištima i saobraćajnicama, divlje deponije ili nepokošene javne površine.

Život samo nekoliko kilometara od centra grada nimalo nije lak i nije „gradski“. Čim se maknete malo dalje od Trga Krajine vidjećete puteve bez asfalta, trotoara, ulične rasvjete, divlje deponije pored puteva, kuće bez kanalizacije...

U okviru akcije uređenja našeg grada, započeto je uklanjanje građevinskog otpada, koji je deponovan u blizini Tržnog centra „Delta planet“ u Banjaluci.

Grad Banjaluka planira raspodijeliti 860.000 KM, na tri privatne firme koje su u gradu na Vrbasu zadužene za održavanje javne higijene i zelenila.

U Banjaluci ove godine po prvi put nisu održane proljećna i jesenja akcija čišćenja i uređenja grada, koje su omogućavale građanima da dva puta godišnje iznesu iz domova kabasti otpad. To smeće se onda odvozilo o trošku Gradske uprave.

Povodom Dana grada, na mjestima nekadašnjih deponija u naseljima Vrbanja i Lazarevo biće postavljene kamene skulpture banjalučkog vajara Bojana Mikulića, najavljeno je iz Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku.

Mještani banjalučkog naselja Paprikovac, nastanjeni uz Glavašev put, svakodnevno vode bitku s nizom problema; nemaju asflat ni rasvjetu, a muku im zadaju i divlje deponije koje privlače pse lutalice.

Za čišćenje divljih deponija u Bijeljini ove godine treba izdvojiti 31.449 KM iz lokalnog budžeta, navodi se u Programu zajedničke komunalne potrošnje koji će biti razmatran u Skupštini grada 31. marta.

Dolaskom proljeća i toplijih dana veliki broj Banjalučana reorganizuje svoj prostor, izbacuje krupne predmete i stvari na ulicu, stvarajući tako divlje deponije.

Divlja deponija u Ulici Novaka Pivaševića uklonjena je proteklog vikenda, a ova lokacija od sada je pokrivena i video nadzorom u nastojanju da se spriječi novo gomilanje otpada.