
OC "Jahorina" ide u novo zaduženje: Emisija obveznica u vrijednosti od 30 miliona KM
Olimpijski centar Jahorina Pale ide u novu, četvrtu emisiju obveznica, kojom namjerava prikupiti 30 miliona KM, izvještava Indikator.ba.

Olimpijski centar Jahorina Pale ide u novu, četvrtu emisiju obveznica, kojom namjerava prikupiti 30 miliona KM, izvještava Indikator.ba.

Vlada Republike Srpske zadužila se prodajom trezorskih zapisa za više od 75 miliona maraka.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o namjeri dodatnog kreditnog zaduženja po Projektu unapređenja zdravstvenih sistema kod Svjetske banke - Međunarodne banke za obnovu i razvoj.

Milijarda maraka. Tako zvuči najavljeno zaduženje Republike Srpske. Veliki broj, kratko saopštenje u kojem se zaduženje predstavlja kao veliki uspjeh, jer će doći sa međunarodnog finansijskog tržišta.

Ministarstvo finansija Republike Srpske zakazalo je za 23. februar novu aukciju trezorskih zapisa putem koje planira da se zaduži 60 miliona KM.

Vlada Republike Srpske, koja je najavila da će se na međunarodnom tržištu zadužiti za oko milijardu KM, mogla bi to učiniti pod znatno povoljnijim uslovima da ne izbjegava saradnju sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Republika Srpska planira da se dugoročno na međunarodnom tržištu zaduži za pola milijarde evra, odnosno oko milijardu KM, rekao je danas premijer RS Savo Minić.

Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović otkazala je aukciju trezorskih zapisa od 43 miliona KM koja je bila zakazana za 10. februar, uz obrazloženje da budžet u ovom periodu nema potrebe za dodatnim likvidnim sredstvima.

Republika Srpska zadužila se trezorskim zapisima u prvoj aukciji dužničkih hartija od vrijednosti u ovoj godini u iznosu od 26,53 miliona KM.

Nova godina novo zaduženje, Vlada nastavlja da zadužuje Republiku Srpsku, a prvo ovogodišnje zaduženje iznosiće 20 miliona maraka i to putem trezorskih zapisa.

Republika Srpska ide u prvo ovogodišnje zaduženje na berzi i to trezorskim zapisima putem kojih planira da prikupi 20 miliona KM.

Da se običan građanin u Republici Srpskoj može zadužiti po nižoj kamatnoj stopi nego sama Vlada RS, na prvi pogled zvuči nelogično. Međutim, ekonomisti upozoravaju da je riječ o sasvim normalnoj pojavi u tržišnim uslovima i jasnom signalu povećanog rizika i nepovjerenja finansijskog tržišta prema vlastima.

Planirano zaduženje Vlade Republike Srpske od 1,7 milijardi KM u ovoj godini otvara pitanje realnih mogućnosti domaćeg finansijskog tržišta da iznese toliki teret.

Republika Srpska u sljedećoj godini planira da se zaduži za 1,7 milijardi KM, ali prema mišljenju stručnjaka iz oblasti ekonomije ovaj plan neće biti jednostavno realizovati.

I pored toga što interes investitora za obveznice Republike Srpske često premašuje iznos koji se plasira na tržištu, Vlada RS nastavlja da se zadužuje po kamatnoj stopi od 5,5 odsto. Takva praksa otvara pitanje zašto se ne koristi povoljan odnos ponude i potražnje kako bi se smanjili troškovi zaduživanja.

Republika Srpska pri zaduživanju plaća veće kamate nego Federacija Bosne i Hercegovine, Hrvatska, Crna Gora i mnoge druge zemlje.

Vlada Republike Srpske, odnosno Ministarstvo finansija na čelu sa Zorom Vidović, predložilo je budžet Srpske za narednu godinu koji je 659 miliona KM ili 9,8 odsto veći u odnosu na sadašnji.

Dok vlast neprestano zadužuje Republiku Srpsku, običan čovjek osjeća posljedice na svom džepu. Svaka nova emisija trezorskih zapisa znači još veći teret za građane, koji jedva sastavljaju kraj s krajem. Dok se gomila dug, ljudi se pitaju ko će na kraju platiti račun i koliko smo budućih generacija već zadužili.

Republika Srpska zadužila se danas putem trezorskih zapisa 66 miliona KM, odnosno 16 miliona više nego što je planirala.

Rudnik i termoelektrana Ugljevik zadužuje se 20 miliona maraka, a saglasnost i garanciju dobiće od Vlade Republike Srpske.