
(VIDEO) Gdje naći kreditore: Vlada Srpske namjerava da se zaduži za 800 miliona KM
Republika Srpska mora da nađe strane kreditore, s obzirom da budžet za ovu godinu predviđa zaduženje od oko 800 miliona maraka na inostranom tržištu.

Republika Srpska mora da nađe strane kreditore, s obzirom da budžet za ovu godinu predviđa zaduženje od oko 800 miliona maraka na inostranom tržištu.

Vlada ponovo zadužuje Republiku Srpsku. Na Banjalučkoj berzi planira da proda obveznice vrijedne deset miliona KM, po visokoj kamatnoj stopi od šest odsto godišnje.

Izričito se protivimo podizanju kredita od pet miliona KM sa grejs periodom od šest mjeseci, godišnjim dugoročnim anuitetom od 120 mjeseci ili deset godina, poručili su iz Opštinskog odbora Narodnog fronta Šipovo.

Vlada Republike Srpske, odnosno Ministarstvo finansija, nastavljaju da zadužuju Republiku mnogo skuplje nego što federalna Vlada na berzi zadužuje Federaciju.

Vlada Republike Srpske se zadužila danas trezorskim zapisima na Banjalučkoj berzi za 21,9 miliona KM, što je gotovo dva miliona maraka više nego što je planirala.

Dom zdravlja Banjaluka planira da se zaduži dva miliona KM kako bi isplatio plate radnika za decembar prošle godine.

Dok se nekome ne smrkne, drugom ne svane. Tako je otprilike bilo u slučaju banjalučke berze koja je ostvarila u prošloj godini promet od milijardu maraka i u odnosu na godinu ranije povećan je za čak 53 odsto.

Na dnevnom redu sutrašnje sjednice Narodne skupštine RS nalazi se i odluka o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2024. godinu.

Republika Srpska ide u novo zaduženje od 20 miliona maraka prodajom dugoročnih obveznica na Banjalučkoj berzi.

Nova aukcija trezorskih zapisa Repubilke Srpske u iznosu od 20 miliona KM zakazana je za 27. novembar.

Gradska administracija Banjaluke planira kreditom u iznosu do šest miliona KM pokriti nedostatak novca u gradskoj kasi, koji je nastao smanjenjem prihoda.

Za Republiku Srpsku će biti teško da ispuni svoje potrebe za finansiranjem u drugom polugodištu 2023. samo putem izdavanja obveznica na domaćem tržištu, navedeno je u izvještaju MMF.

Niko tako transparentno građanima nije pokazao kako se netransparetno troši njihov novac i kako se guraju u dužničko ropstvo kao aktuelna Vlada Republike Srpske.

Samo dva dana nakon što je na banjalučkoj berzi prodala petogodišnje obveznice za 130 miliona maraka, Vlada Republike Srpke je juče donijela dvije odluke o novim zaduženjima u ukupnom iznosu od 73,7 miliona maraka.

Republika Srpska zadužila se danas na berzi emisijom dugoročnih obveznica za novih 35 miliona KM.

Republika Srpska ide u novo zaduženje u iznosu od 210 miliona КM, a kamatna stopa koju će plaćati narednih pet godina po ovom zaduženju je čak 6,1 odsto.

Vlada Republike kreće u jednu od najvećih emisija obveznica na domaćem tržištu hartija od vrijednosti kojom planira da budžet i građane Srpske u narednih pet godina zaduži za čak 210 miliona maraka.

Krediti građana u mikrokreditnim organizacijama (MKO) u Republici Srpskoj na kraju prošle godine dosegli su iznos od 440,2 miliona maraka, što je za oko 50 miliona više u odnosu na godinu ranije.

Po osnovu spoljnog i unutrašnjeg duga i indirektnog duga Republike Srpske, prema konačnim podacima, u prvom kvartalu ove godine stvoreno je obaveza u ukupnom iznosu od 59 miliona КM.

Poslanik SNDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da je Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2022. godinu kvalitetan i da ne govori o tome kojim će se kamatnim stopama zadužiti Republika Srpska.