Biznis

TAJNA PRIJATELJSTVA Kina predvođena liderima koji su studirali u Titovoj Jugoslaviji OSVAJA SVIJET

Posljednjih godina odnosi između Kine i BiH rapidno su se razvili, ali uprkos velikim investicijama, Kina nije čak ni među prvih pet najvećih trgovinskih partnera BiH.

TAJNA PRIJATELJSTVA Kina predvođena liderima koji su studirali u Titovoj Jugoslaviji OSVAJA SVIJET
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Upozorio je na to Đi Ping, ambasador Kine u BiH, koji je nedavno u intervuju za Srnu govorio o namjerama najperspektivnije svjetske ekonomije u BiH i regionu. Diplomata je otkrio i zašto u Pekingu BiH doživaljvaju kao prijatelja, iako se radi o maloj i dalekoj zemlji.

BiH i Kina su potpisale Memorandum o razumijevanju o saradnji u okviru inicijative “Pojas i put”, kineskim investicijama je izgrađena Termoelektrana u Stanarima, a na isti način se planira izgradnja Bloka sedam Termoelektrane Tuzla, ukinute su vize za građane dvije zemlje. Ipak, Kina očekuje više i, kako je najavio ambasador, ubrzano radi na snažnijoj saradnji lokalnih vlasti u Kini i u BiH.

Vjerujem da dvije zemlje čeka još bolja perspektiva. Kina će uzeti učešće na Sajmu privrede u Mostaru kao zemlja partner. Kineske kompanije će učestvovati u izgradnji autoputa Banjaluka – Prijedor – Novi Grad, i sekcije Vukosavlje – Doboj na Koridoru“Pet ce“, kroz direktno ulaganje. Vjerujem da će sve to poboljšati naše bilateralne odnose – istakao je ambasador Kine u BiH.

Govoreći o projektima u oblasti energetike, Đi je rekao da je Termoelektrana Stanari prva termoelektrana koju je kineska kompanija samostalno dizajnirala i dovršila u Evropi, te da je to ujedno i najveći energetski projekat u poslijeratnoj BiH, koji je otvorio između 800 i 1.000 radnih mjesta u BiH.

Nisu zaboravili Valtera, Tita i SFRJ

Sve je više i kineskih turista u BiH. Za deset mjeseci 2018. njihov broj je dostigao 52.000, a samo u oktobru je zabilježeno 12.000 Kineza koji su posjetili BiH. Prije samo tri godine, ukupan broj kineskih turista u BiH na godišnjem nivou bio manji od deset hiljada.

Ipak, Kina očekuje mnogo više. Za kineske turiste naročito je atraktivno sve što podsjeća na Drugi svjetski rat i njihovog omiljenog filmskog junaka Valtera, koji brani Sarajevo.

– U 2018. godini, Kinezi su ostvarili 150 miliona putovanja u inostranstvo, ali njih samo 50.000 je došlo u BiH – upozorio je ambasador Đi Pin i dodaje da bi Kina i BiH trebalo da istražuju potencijale za veću saradnju u turizmu, inovacijama i malim i srednjim preduzećima.

– BiH je naš prijatelj i partner u Centralnoj i Istočnoj Evropi, između ostalog i zbog tradicionalno dobrih veza Kine i bivše Jugoslavije, te činjenice da se značajna broj današnjih kineskih menadžera i lidera školovao u SFRJ – rekao je Đi. Kina ima najbrže rastuću privredu, koja ozbiljno ugrožava SAD na poziciji vodeće ekonomske sine u svijetu.

Maksimalne plate i zaštita okoline

Mada vlada predrasuda da su kineske investicije povezane sa zagađivanjem prirode i nepoštovanjem prava radnika, kineski ambasador ističe primjer Termoelektrane Stanari, koja je najznačajnija kineska investicija u RS, i gdje se dešava upravo suprotno.

– Prosječna mjesečna plata 2018. godine u opštini Stanari, gde se nalazi Termoelektrana, dostigla je 1.210 KM, po čemu je na prvom mjestu u RS. Svi ekološki indikatori Termoelektrane strogo sprovode standarde EU. Građani su čak mislili da Termoelektrana ne radi zbog toga što nema buke i crnog dima. Vjerujem da će biti ista priča i za projekat Blok sedam Termoelektrane u Tuzli u budućnosti – istakao je Đi Ping.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu