Politika

(FOTO) Top 12 političkih transfera u PREDIZBORNOJ SEZONI  U SRBIJI: Otimali preletače i usred pregovora o koaliciji

S početkom izborne kampanje javnost Srbije je zaintrigiralo nekoliko javnih, ali i skrivenih transfera iz opozicije na listu vladajuće stranke i obrnuto, ali i preleta unutar same opozicije.

(FOTO) Top 12 političkih transfera u PREDIZBORNOJ SEZONI  U SRBIJI: Otimali preletače i usred pregovora o koaliciji
FOTO: ZORAN ILIĆ, DRUŠTVENE MREŽE / RINGIER

Najviše prašine je izazvalo otkriće da je Vladimir Obradović, kandidat opozicione koalicije “Srbija protiv nasilja”, radio osam mjeseci u Vladi Ane Brnabić kao savjetnik otvoreno proruskog ministra Nenada Popovića; s druge strane, na listi SNS našli su se nekadašnji opozicionari Tatjana Macura, Dejan Bulatović, Milan Stamatović…

Na brojne prelete se u “Utisku nedelje” osvrnuo i sociolog Jovo Bakić.

– Glasaću protiv režima, ali ću vjerovatno glasati za opciju u kojoj ima spavača, preletača, a bojim se da u svakoj opozicionoj opciji takvih ima. Ali je dobro da se vidi, ko je ko, gdje je ko, šta je šta, da se stvari polako raščišćavaju. Jedini je problem što mi vremena nemamo, mi smo demografski uništeni – rekao je Bakić.

“Blic” izdvaja top 12 transfera, prelaza i preleta o kojima se priča u ovoj izbornoj kampanji.

Vladimir Obradović i Tatjana Macura

Kada je postao zvanični kandidat koalicije “Srbije protiv nasilja” za gradonačelnika Beograda, Vladimir Obradović je bio relativno nepoznat široj javnosti.

Oluja se podigla kada je jedan sajt naklonjen opoziciji minulih dana objavio biografiju Obradovića iz koje je, iz nekog razloga, “pročišćeno” da je radio kao savjetnik otvoreno proruskog ministra Nenada Popovića u Vladi Ane Brnabić.

Aleksandar Ivanović
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RINGIER

Štaviše, premijerka Brnabić tvrdi da Obradović i dalje radi za “našu Nacionalnu akademiju za javnu upravu” i da je “samo ove godine uzeo 379.478 dinara da pomogne reformama”.

Obradović je na te prozivke odgovorio da je “kao ekspert” radio za Vladu, da je kasnije postao “politički nepodoban” i da “SNS zna da gubi i zato pribjegava nasilju”, pod čim najvjerovatnije misli na kritike i ismijavanje kojem je sada izložen od strane predstavnika vlasti.

U međuvremenu, mrežama kruži nekoliko fotografija na kojima je nasmijani Obradović u društvu premijerke Brnabić i ministra Popovića.

Neke od slika su objave sa fejsbuk profila Popovića, na kojima se vidi da je Obradović bio sa ministrom na sastancima radnih grupa sa ruskom delegacijom.

Obradoviću se posebno zamjera što je opozicija na čelu sa “Savezom za Srbiju” upravo u to vrijeme organizovala proteste koji su bili aktuelni od početka te godine.

Tatjana Macura, predsjednica udruženja “Mame su zakon” i bivša funkcionerka “Dosta je bilo”, oštro je kritikovana od dijela javnosti zbog činjenice da je 22. na izbornoj listi SNS.

Aleksandar Ivanović
FOTO: A. DIMITRIJEVIĆ/RINGIER

Macura je na direktno pitanje “Blica” objasnila zbog čega se našla na listi SNS i pritom je rekla da “bivša vlast sabotira sve nove ljude”.

Macura se osvrnula i na slučaj Vladimira Obradovića i javno zapitala zbog čega ga angažman u Vladi Ane Brnabić čini ekspertom, kako to pravda opozicija, dok isti ljudi nju vrijeđaju da je “d*olja, ku*va i prodana duša”.

Dejan Bulatović i Radoslav Milojičić Kena

Dejan Bulatović, bivši “otporaš” i potpredsjednik Stranke slobode, jedan od najbližih saradnika Dragana Đilasa, iznenada je prešao u redove naprednjaka krajem prošle godine.

Pročitajte još

Od tada je Bulatović u parlamentu jedan od najoštrijih kritičara nekadašnjih saborac, da bi se u ovoj izbornoj kampanji našao na 41. mestu na listi SNS.

Radoslav Milojičić Kena je bio dugogodišnji lider DS u Smederevskoj Palanci. Izbačen je poslije izbora 2020. godine uz obrazloženje da je prekršio statut i etički kodeks partije pošto je bio protiv bojkota tadašnjih izbora.

Tri godine kasnije Kena se našao na izbornoj listi naprednjaka pod rednim brojem 46.

Milan Stamatović

Predsednik “Zdrave Srbije” i jedan od osnivača opozicionog “Saveza za Srbiju” je godinama bio protivnik SNS, da bi do otopljavanja odnosa došlo usred zime, početkom 2021. godine.

Aleksandar Ivanović
FOTO: MILOŠ CVETKOVIĆ/RINGIER

Tada su se na otvaranju gondole na Zlatiboru u istoj kabini našli Stamatović i Vučić. Spekulacije da su sve nesuglasice riješene razvijene su ovih dana objavljivanjem da je “Zdrava Srbija” u koaliciji sa SNS.

Četiri Tadićeve uzdanice odletjele kod Mikija Aleksića

Najbrojniji politički prelet (koliko dosad znamo) u ovoj izbornoj kampanji dogodio se na relaciji Socijaldemokratska stranka Borisa Tadića – Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića, koji je i sam nedavno napustio Narodnu stranku Vuka Jeremića.

Upravo je Aleksić minulih dana najviše pričao o mogućnosti da se Tadićeva SDS nađe na zajedničkoj listi proevropske koalicije “Srbija protiv nasilja”. Uslijedio je veleobrt: iako je Tadić javno saopštio da pristaje da uđe u koaliciju, SDS je odbijen, ali su četvorica Tadićevih funkcionera naišli na širom otvorena vrata u Narodnom pokretu Srbije.

Tadić je optužio Aleksića da su pregovori o koaliciji bili samo paravan za vrbovanje i potom objavio da je Goran Jaić, generalni sekretar SDS, ranije prešao u Narodni pokret Srbije, a da će njegovim stopama i potpredsjednici stranke Aleksandar Ivanović i Goran Radosavljević, te predsjednik Izvršnog odbora Vukota Jakšić.

Aleksandar Ivanović
FOTO: DALIBOR DANILOVIĆ/RINGIER

Ivanović je ubrzo potvrdio da nije više član SDS i da su se razišli zbog “vizije”.

– Devet godina sam proveo u toj organizaciji i u ovom trenutku s rukovodstvom nemam istu viziju u kom pravcu treba da nastupi ta organizacija i mislio sam da je normalno i legitimno da se zahvalim na dosadašnjoj saradnji i da se povučem – izjavio je Ivanović.

Zorana Mihajlović i Dragan Šormaz

Imali su potencijal da budu zvijezde prelaznog roka i izborne kampanje, ali nešto je krenulo naopako: riječ je o istaknutim bivšim naprednjacima Zorani Mihajlović i Draganu Šormazu.

Zorana Mihajlović
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Mihajlović je nedavno osnovala pokret “Uvek za Srbiju”, u kojem su se obreli i Dragan Šormaz i Stanislava Pak, nekadašnja savjetnica predsjednika Srbije Tomislava Nikolića.

Zorana Mihajlović i Dragan Šormaz su po odlasku iz SNS počeli opoziciono da kritikuju politiku predsjednika Aleksandra Vučića, da bi nedavno, kad se nisu našli ni na jednoj velikoj opozicionoj listi, počeli da kritikuju i samu opoziciju. I dalje su, sportskim rečnikom, “slobodni agenti” na tržištu.

Rade Basta

Za Bastu je šira javnost čula tek kada je prije godinu dana postao ministar privrede kao član Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, koalicionog partnera SPS.

Čim je kročio na funkciju skrenuo je pažnju na sebe otvorenim zalaganjem da Srbija uvede sankcije Rusiji,po čemu je štrčao u odnosu na zvaničnu politiku Vlade.

Razmimoilaženje sa Vladom postalo je otvoreno u maju i junu ove godine, kada su protesti “Srbija protiv nasilja”, koje je Basta podržavao bez zadrške, bili najmasovniji.

Ubrzo je smijenjen sa ministarske funkcije i izbačen iz Jedinstvene Srbije.

Poslije toga je osnovao svoj pokret “Evropski put”, s tim što se i dalje ne zna da li će i s kim nastupiti na izborima 17. decembra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu