Istraživanja iz 2015. i 2019. godine pokazala su da samo jedan od deset odraslih Amerikanaca jede preporučene 2 do 3 šolje povrća dnevno. Ova statistika inspirisala je glavnu autorku studije Mary Harper Simmons i njene saradnike da istraže jednostavno rešenje koje bi moglo povećati sedmični unos povrća.
– Mrkva se lako uzima i nosi, odlična je u kombinaciji sa humusom — čak sam videla ljude kako je umaču u puter od kikirikija – rekla je Simmons, studentkinja nutricionizma na Univerzitetu Samford u Alabami.
Željela bih da pokažem ljudima da se poboljšanje zdravlja može postići malim i jednostavnim promjenama. To ne mora biti drastična promjena preko noći.“
U istraživanju, jedna porcija mrkvese sjeckala na manje komade i uključivala je od osam do 12 komada, što je otprilike 100 grama ili pola šolje, prenosi , prenosi klix.ba.
Studija je obuhvatila 60 mladih odraslih osoba koje su bile zadužene da jedu mrkvu tri puta nedjeljno. Postojale su i grupe koje su ili uzele multivitaminske suplemente umijesto šargarepe, ili su konzumirale kombinaciju šargarepe i suplemenata, dok je kontrolna grupa konzumirala ni bebi šargarepe ni suplemente.
Nakon četiri nedjelje, istraživači su otkrili da su oni koji su jeli šargarepe imali povećanje karotenoida u svojoj koži od 10,8%, a karotenoidi su prirodni antioksidansi za koje se smatra da imaju brojne zdravstvene prednosti, poput smanjenja upala i poboljšanja zdravlja srca.
Pored toga, otkriveno je da oni koji su uzimali samo multivitamine (koji sadrže isti karotenoid koji se nalazi u mrkvi) nisu primetili nikakve promjene u nivou karotenoida. Međutim, kombinacija mrkve suplemenata donela je najveće koristi, povećavajući nivo karotenoida u koži za 21,6%.
– Ljudi često pomisle: ‘Hej, uzimam multivitaminske suplemente, to bi trebalo biti dovoljno’, ali to samo po sebi nije povećalo nivo karotenoida. Čini se da je bila potrebna kombinacija koja je doprinijela povećanju – izjavio je dr. Suresh Mathews, glavni istraživač studije.
Visok unos povrća povezan je sa brojnim pozitivnim zdravstvenim efektima — povećanjem konzumacije voća i povrća smanjuje se rizik od raznih hroničnih bolesti. Konzumiranje povrća može zaštititi od srčanih bolesti, nekih vrsta raka, dijabetesa i gojaznosti.
Mrkva i drugo narandžasto i crveno povrće, poput tikvica i slatkog krompira, posebno su bogati beta-karotenom, karotenoidom koji tijelo pretvara u vitamin A. Tamno lisnato povrće, poput špinata i kelja, takođe je bogato beta-karotenom.
Vitamin A je ključan za održavanje zdravlja srca, pluća i drugih organa, kao i za podržavanje različitih telesnih funkcija, navodi Nacionalni institut za zdravlje. Iako nedostatak vitamina A nije čest u Sjedinjenim Američkim Državama, važno je nastaviti jesti voće i povrće kako bi se iskoristile prednosti prirodne, niskokalorične hrane bogate vlaknima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu