Dijetetičarka Kris Dilej dodaje da paprike nemaju kapsaicin, spoj koji čini ljute paprike pikantnima. Različite boje paprika pružaju različite okuse zelene su gorkastije jer nisu sazrele, dok su crvene, narančaste i žute slađe. Osim što su ukusne, paprike su bogate hranjivim supstancama poput vitamina C, kalijuma i antioksidansa.
Takođe, paprike su odlične za jačanje imunog sistem jer su bogate vitaminom C koji potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica, kaže Kasidi. Pomažu i u hidrataciji jer sadrže visok udio vode i malo kalorija, objašnjava dijetetičarka Mišel Routhenstein, prenosi Index.hr.
Uz to, dobar su izvor vlakana što doprinosi osjećaju sitosti, zdravlju probave i regulaciji šećera u krvi, dodaje dijetetičarka Ariana Vud.
– Visok udio vode i vlakana čini paprike odličnim saveznikom u održavanju zdrave tjelesne težine – istaknula je Dilej za Parade.
Paprike su sasvim prikladne za svakodnevnu konzumaciju
Paprike donose i brojne druge koristi, poput zaštite zdravlja očiju zahvaljujući luteinu i zeaksantinu te smanjenja upala zbog spojeva poput kvercetina i luteolina.
– Crvene i narandžaste paprike sadrže beta-kriptoksantin koji može smanjiti rizik od reumatoidnog artritisa, dok visoki nivoi vitamina C mogu štititi kosti i hrskavicu – navodi Dilej.
Takođe, flavonoidi i antioksidansi u paprikama mogu podržati zdravlje mozga i smanjiti rizik od kognitivnog pada, dodaje Kasidi.
Dakle, iako su paprike zdrave i zapravo sasvim prikladne za svakodnevnu konzumaciju, neki ljudi s probavnim problemima, poput refluksa ili IBS-a (sindrom iritabilnog crijeva), mogu osjetiti nelagodu, napominje Routhenstein.
– Ključ je u raznolikosti ishrane – kaže Vud, dodajući da je važno jesti šaroliko povrće.
Za maksimalnu korist, paprike se mogu konzumirati sirove s humusom, pečene na roštilju ili punjene različitim sastojcima poput mesa, tofua ili povrća, zaključuju stručnjakinje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu