Zdravlje

Treba ga jesti svake sedmice: Ovo voće i povrće pozitivno utiče na zdravlje srca

Zdravlje srca ključno je za cjelokupno zdravlje organizma, a ishrana igra važnu ulogu u održavanju srčane funkcije. Jedan od najboljih načina kako brinuti o zdravlju srca je ishrana, a redovno konzumiranje voća i povrća bogatog hranjivim supstancama može smanjiti rizik od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska i povišenog holesterola.

Treba ga jesti svake sedmice: Ovo voće i povrće pozitivno utiče na zdravlje srca
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ishrana bogata vlaknima, antioksidansima, vitaminima i mineralima pomaže u održavanju optimalnog zdravlja srca. Ako želite poboljšati zdravlje srca, otkrivamo tri vrste voća i povrća koje biste trebali jesti svake sedmice. Ove namirnice bogate su hranjivim supstancama koje podržavaju funkciju srca i krvnih žila, smanjuju upalu i pomažu u održavanju zdravog krvnog pritiska.

Bobičasto voće (borovnica, malina i jagoda)

Bobičasto voće, kao što su borovnice, maline i jagode, bogato je antioksidansima, posebno flavonoidima, koji pomažu u smanjenju upala u tijelu. Flavonoidi su korisni za zdravlje srca jer poboljšavaju funkciju krvnih žila, smanjuju krvni pritisak i smanjuju rizik od razvoja ateroskleroze (nakupljanje plaka u arterijama). Takođe, bobičasto voće sadrži visoke količine vlakana koja pomažu u održavanju zdravog holesterola i šećera u krvi.

Najbolji načini kako bobičasto voće možete dodati su smutiji, kao dodatak uz žitarice, jogurte ili voće, a možete ih jednostavno jesti bez ikakvih dodataka. Svježe bobičasto voće idealno je za svježe salate i deserte, a možete ga koristiti i kao dodatak pečenim jelima.

Avokado

Avokado je bogat zdravim monozasićenim mastima koje pomažu u snižavanju lošeg holesterola (LDL) i povećanju dobrog holesterola (HDL). Osim toga, avokado je bogat kalijumom, što pomaže u održavanju zdravog krvnog pritiska. Odličan je izvor vlakana koja podržavaju probavu i zdravlje srca.

Pročitajte još

Možete ga dodati u salate, koristiti kao namaz, umiješati u smuti ili ga jesti samo sa soli i biberom kao brzu užinu. Avokado se takođe može koristiti za pripremu gvakamole ili kao zamjena za majonezu u sendvičima.

Jabuke

Jabuke su bogate vlaknima, posebno pektinom, koji pomaže u smanjenju lošeg holesterola u krvi. Predstavljaju dobar izvor vitamina C i antioksidansa koji poboljšavaju funkciju srca i krvnih žila. Konzumiranje jabuka može smanjiti rizik od srčanih bolesti i pomoći u održavanju zdrave tjelesne mase. Možete ih jesti svježe, dodavati u salate, smutije ili pripremati pečene jabuke s cimetom za zdrav desert.

Zeleno lisnato povrće

Zeleno lisnato povrće, poput špinata, kelja, blitve i peršuna, bogato je vitaminima, mineralima i vlaknima koji imaju snažan učinak na zdravlje srca. Ove namirnice sadrže visok udio magnezijuma, kalijuma i folne kiseline, koji pomažu u održavanju zdravog krvnog pritiska i poboljšavaju funkciju krvnih žila.

Osim toga, njihovi antioksidansi pomažu u smanjenju oksidativnog stresa, što može smanjiti rizik od razvoja bolesti srca. Zeleno lisnato povrće može se dodati u salate, smutije ili kao prilog uz glavno jelo. Kelj i špinat su takođe odlični za pripremu juha i variva, a možete ih iskoristiti i u omletima ili pitama.

Paradajz

Paradajz je botanički gledano voće, ali ih kulinarstvo smatra povrćem. One predstavlja izvrstan izvor likopena, snažnog antioksidansa koji pomaže u smanjenju upale i zaštiti srca. Istraživanja su pokazala da konzumiranje paradajza i proizvoda od paradajza može smanjiti rizik od srčanih bolesti i poboljšati zdravlje krvnih žila.

Sadrže vitamin C, kalijum i vlakna, koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja srca, smanjenju krvnog pritiska i kontroli holesterola. Vrlo su svestrana namirnica i mogu se jesti sirove u salatama, kao dodatak sendvičima ili kao umak za tjesteninu. Poslužite ih u kombinaciji s maslinovim uljem i začinskim biljem za dodatnu nutritivnu vrijednost, jer masnoće poput maslinovog ulja pomažu u apsorpciji likopena.

Brokula

Brokula je bogata vlaknima, vitaminima i mineralima koji podržavaju zdravlje srca. Sadrži visok udio vitamina K, koji pomaže u zdravlju krvnih žila, a takođe ima antioksidativna svojstva koja smanjuju upalu i rizik od hroničnih bolesti. Takođe sadrži sulforafan, spoj koji pomaže u smanjenju krvnog tlaka i poboljšanju funkcije srca.

Brokulu možete jesti kuvanu na pari, pečenu, dodati u salate, variva, supe ili kao prilog uz glavna jela, prenosi Index.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu