Društvo

TREĆI TALAS KORONE ZNATNO TEŽI OD DRUGOG Dr Stevanović: U 35 godina rada nisam imao teže pacijente

Načelnik Кlinike za reanimaciju i anesteziologiju КBC "Dragiša Mišović", profesor doktor Predrag Stevanović, kaže da niko nije mogao da očekuje da će ovaj talas epidemije biti ovoliko teži od prethodnog.

TREĆI TALAS KORONE ZNATNO TEŽI OD DRUGOG Dr Stevanović: U 35 godina rada nisam imao teže pacijente
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

Ovih dana se samo potvrdilo da uvijek ima teže, ističe Stevanović.

Beograd je juče zabilježio najveći broj pozitivnih na korona virus od početka epidemije, registrovano je 1.144 slučajeva. Bolnički kapaciteti ubrzano se pune i zato je Кliničko-bolnički centar “Dragiša Mišović” ponovo u potpunosti u kovid režimu. Doktor Predrag Stevanović kaže da se trenutno u tom kliničko-bolničkom centru liječe 302 pacijenta, od toga 14 djece, 10 majki i jedna porodilja.

– Od juče, od kada smo ušli u punom kapacitetu u kovid režim, primili smo 118 pacijenata, uspjeli smo samo sedam da otpustimo – dodaje Stevanović.

Ukazao je da je u ovom talasu karakteristično da su to sada dosta teški pacijenti, piše Kurir.

– Mi trenutno imamo 57 pacijenata u jedinici intenzivnog liječenja, od toga 33 na mašini za disanje. Nisu svi intubirani, ima ih na invazivnom i neinvazivnom obliku ventilacije, ali to samo govori koliko je teških pacijenata primljeno u КBC ‘Dragiša Mišović’ – ističe Stevanović.

Кada je riječ o starosnoj strikturi, navodi da su više primali starije pacijente, ali da to ne znači da nema i mlađih.

Istakao je da niko nije mogao da očekuje da će ovaj talas biti ovoliko teži od prethodnog.

– Drugi talas, u junu, nama je bio pakao. Nisam mogao da zamislim da može nešto da bude teže. Ovih dana se samo potvrdilo da uvijek ima teže i sada smo imali jedan strašan pritisak pacijenata i zato su se i ove bolnice prebacile u kovid režim. Jednostavno, ima ih jako puno i čujete stalno sirene kola Hitne pomoći. Da li treba išta reći kada primite 118 pacijenata za jedan dan u bolnicu, jasno vam je onda koliko je to teško – naglašava doktor.

U svojih 35 godina nisam radio sa težim pacijentima

Navodi da o kovidu 19 toliko znamo da pacijenti koji nemaju značajne simptome mogu da se liječe kod kuće, ali da oni moraju da se jave u kovid ambulante.

– Moraju biti registrovani, moraju se kontrolisati njihovi kontakti, jer su oni prenosioci i oni mogu da nam otežaju posao – kaže Stevanović.

Ukazao je da u bolnicama ima mjesta za teže pacijente koji uglavnom imaju jednostranu ili obostranu pneumoniju.

– Da bi bilo manje tih pacijenata, moraju otići svi sa suspektnim simptomima i javiti se u kovid ambulantu – naglašava doktor.

Realan strah

Mnogi ljudi se plaši korona virusa i toga da ne završe na respiratoru, a doktor kaže da to jeste jako opasno, jer to znači da oni imaju jako tešku formu bolesti.

– Osam mjeseci radimo koronu i kao kovid centar i svi su ljekari i sestre angažovani, ali anesteziolozi su nevjerovatno opterećeni, nas nema mnogo i svi su u pogonu. Radimo sa jako teškim pacijentima u najtežim uslovima gdje je najveći potencijal da se zarazite i prenesete to svojim porodicama – poručuje Stevanović.

Zbog toga je, kako kaže, važno da se svi pridržavamo mjera da bismo zaštitili sebe i svoje bližnje, da bi bilo manje onih koji završavaju na respiratoru i kako bi olakšali posao i anesteziolozima.

– Taj posao je toliko težak da vjerujte u svojih 35 godina ja nisam radio sa težim pacijentima. Mi o kovidu već znamo dosta, u cijelom svijetu se zna dosta, ali nas on još iznenađuje i vi možete imati pacijenta koji je sasvim dobar i on za pet minuta krene u progresiju bolesti – kaže Stevanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu