Kultura

TRI VELIKE PROMJENE Pandemija korona virusa mijenja filmsku industriju

Pandemija koronavirusa svijet mijenja i mijenjaće ga na bezbroj predviđenih i nepredvidivih načina.

TRI VELIKE PROMJENE Pandemija korona virusa mijenja filmsku industriju
FOTO: SRNA

Teško je u ovoj fazi uopšte zamisliti sve moguće scenarije koji se iz dana u dan mijenjaju u zavisnosti od novih informacija i saznanja.

Jedna stvar u koju možemo biti potpuno sigurni je da će se mnogo toga promijeniti i da povratak u “normalu” neće biti moguć ili barem neće biti moguć u skorije vrijeme.

Pitanje je što će se promijeniti i kako.

Poznavaoci holivudskih kretanja uvjereni su da će filmska industrija ostati “trajno promijenjena”, a to stoji i u izvještaju “MoffetNathansona” (nezavisna analitička kompanija), koji je svoje rezultate nazvao “Oprostite”, te predviđa da će pandemija samo ubrzati promjene koje su već započele.

Ukratko, njihov analitičar Majkl Natson je predvidio tri velike promjene: striming servisi postaće još popularniji, kino dvorane doživjeće velike finansijske gubitke, a srednjebudžetni filmovi su više-manje stvar prošlosti.

Međutim, postoji i svjetlo na kraju tunela, jer samo je pitanje vremena kada će dvorane i strimeri ujediniti snage za dobrobit obje strane.

Novi rast popularnosti striming servisa

Ono što je zapravo najmanje iznenađujuće je vijest da će striming servisi postati dominantna sila i preuzeti kontrolu koja je nekada pripadala velikim studijima.

Ovo bismo teško mogli nazvati velikim preokretom, jer mnogo je toga ukazivalo na preseljenje srednjebudžetnih i visokobudžetnih filmova, koji su inače snimani unutar holivudskog studijskog sistema.

Konzumenti će se trajno prebaciti na striming modele. Uticaj toga osjetiće se i u tradicionalnom TV ekosistemu i filmskoj industriji, a tvorci sadržaja preispitaće ekonomiju stvaranja linearnog TV sadržaja i dugometražnih filmova. Rezultat toga, jednom kad sve sadrži, biće to da će top striming platforme kao Netfliks, Amazon i Dizni iz svega izaći kao tvorci i distributeri najvećeg dijela sadržaja – stoji u izvještaju.

Ono što se takođe predviđalo i prije pandemije je to da će “Netfliks” dobiti snažnu konkurenciju u “Amazonu” i “Dizniju”.

Kina će se zatvarati, a cijene karata rasti

Iako se istraživanje odnosi na SAD, možemo pretpostaviti da će se zatvoriti i mnoga kina širom Evrope, pa tako i kod nas, a Nejtenson smatra da će se pandemija odraziti na posjećenost čak i nakon što strah od virusa splasne.

Kako bi se održali, kinoprikazivači će morati da povećaju cijenu karata, ali i manje ulagati u renovaciju kako bi nadoknadili gubitke izazvane pandemijom. Interes za kino ponudom biće manji zbog veće popularnost striming servisa, a povećanje cijena, iako nužno, vjerojatno je najgora stvar koja se može dogoditi u periodu smanjene potražnje.

Ono što bi se moglo dogoditi su dogovori između studija i striming servisa.

– Mislimo da bi bilo u interesu kinoprikazivača i “Netfliksa” da dođu do dogovora kako bi se pomogao ispuniti nedostatak izazvan smanjenom produkcijom studija. Dogodi li se to, vidimo potencijal agresivnijih strategija što se kino distribucije tiče i skraćeni period dolaska na striming servise i ostale platforme za digitalnu distribuciju filmova – zaključuje on.

Ništa od navedenog ne spada u kategoriju iznenadnog jer, realno gledajući, sve se ovo već duže vrijeme predviđalo, a pandemija je samo ubrzala ono od čega su mnogi strahovali, Index.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu