Nagli uspon cijena ovog energenta krenuo je neposredno poslije izbijanja rata u Ukrajini usljed straha od smanjenja isporuka, pri čemu je globalno referentna nafta Brent dostigla u martu nivo od 139,13 dolara po barelu, najviši od 2008. godine.
Cijene su se u drugoj polovini 2022. “ohladile” zbog zabrinutosti vezanih za potencijalnu globalnu recesiju.
Evropska nafta Brent je porasla danas za pet centi na 83,51 dolara po barelu, dok je američka WTI nafta oslabila za 12 centi, ili za 0,2 posto, na 78,28 dolara za barel. Godinu koja je na izmaku, Brent će, prema trenutnoj računici, zaključiti s rastom cijene od 7,0 odsto, nakon što je u 2021. skočila za 50 procenata.
Američka nafta, koja je prošlu godinu završila s rastom od 55 procenata, na putu je da 2022. zaključi s dobitkom od 4,1 posto.
Cijene oba međunarodno referentna tipa nafte su 2020. godine snažno pale zbog kovid pandemije koja je desetkovala potražnju.
– Investitori ulaze u 2023. s oprezom, spremni za dalja povećanja kamata i očekujući recesiju širom svijeta. Volatilnosti na tržištu se vjerovatno neće brzo smiriti, tako da nam predstoji još jedna veoma neizvjesna godina – ocjenjuje Kreg Erlam, analitičar brokerske kuće Oanda.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu