Banjaluka

Turizam se oslobađa OKOVA KORONE: Ima li naznaka poboljšanja u turističkom sektoru u Banjaluci

Nakon naglog pada koji je prouzrokovan pojavom virusa korona u prethodnoj godini, turizam u Banjaluci u 2021. pokazuje prve znake oporavka i pored nepovoljne epidemiološke situacije, koja otežava dolaske iz zemalja regiona i Evrope u grad na Vrbasu.

Turizam se oslobađa OKOVA KORONE: Ima li naznaka poboljšanja u turističkom sektoru u Banjaluci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Cifre su daleko od onih koje su zabilježene u 2019. i 2020. godini, prije pandemije virusa korona, koja je praktično paralisala ovu oblast, ali pružaju određenu dozu optimizma za one koji žive od turista, poručuju iz Turističke organizacije Banjaluka. Kažu, da to, prije svega, pokazuje zvanična statistika.

Noćenja

Naveli su da je u januaru ove godine zabilježeno 2.505 dolazaka i 4.943 noćenja, a u februaru 3.083 dolazaka i 4.609 noćenja i dodali da rezultate za mart još očekuju.

– Ovogodišnje brojke jesu upola manje u odnosu na isti period lani (januar i februar 2020. godine – više od 10.000 dolazaka i 16.900 noćenja) i kada bismo ih poredili primjetan je drastičan pad. Ipak, u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo s pandemijom virusom korona važan je svaki nagovještaj mogućeg oporavka, a upravo mi tako vidimo brojke za prva dva mjeseca ove godine – navela je Branka Branković, portparol Turističke organizacije Banjaluka.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema njenim riječima, druga ohrabrujuća brojka je broj stalnih ležaja u Banjaluci u prva dva mjeseca ove godine, koji je iznosio 2.036.

– Kada se pogledaju podaci iz istog perioda iz 2020. godine, kada je bilo oko 2.224 stalnih ležaja, vidi se da je došlo do neznatnog smanjenja ovog broja – poručila je Brankovićeva.

Pročitajte još

“Zelena potkovica”

Naglašava da je najvažniji preduslov za oporavak turizma stabilizacija epidemiološke situacije.

– Tome se svi nadamo i pripremamo projekte koji bi unaprijedili turističku ponudu grada i pomogli da dođe do bržeg oporavka ove oblasti u Banjaluci – naglasila je ona i precizirala da je Turistička organizacija već pripremila određene projekte.

Jedan od njih nosi naziv “Zelena potkovica”, a predviđa zaštitu i uređenje turističko-rekreativne zone Krčmarice, Starčevica, Banj brdo, Suturlija i Šibovi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– “Zelena potkovica” predstavlja ideju da se buduća zaštićena područja, prema Prostornom planu RS (Krčmarice, Starčevica, Suturlija, Šibovi), spoje u jedno zaštićeno područje koje bi imalo oblik potkovice. Na taj način bi se „spasao“ taj prostor od urbanizacije, a grad bi dobio novo turističko rekreativno područje – objasnila je ona i dodala da je ovaj projekat u skladu s vizijom Banjaluke kao održivog grada zelenila, sporta i zdrave životne sredine.

Velikani

Tu je i projekat “Stopama banjalučkih velikana – turizam u pozorištu ili pozorište u turizmu”.

Pročitajte još

– Predviđeno je razgledanje grada, koje će biti svojevrsna „pozorišna predstava“, na „pozornici“ od Narodnog pozorišta RS do parka “Petar Kočić”, u kojoj će turisti ili građani osjetiti duh i čari minulih vremena. Projekat je zamišljen kao specifičan način turističkog razgledanja određenih dijelova grada, “uz pratnju” Svetislava – Tise Milosavljevića, Jovanke Bončić-Katerinić, Tome Radulovića, Petra Kočića, Ferhat-paše Sokolovića, kojima će se na ruti razgledanja grada priključiti i ostale istorijske ličnosti, koja će svaka na svoj način dati posebnu vrijednost – navela je ona.

Objašnjava da je planirana ruta od Narodnog pozorišta RS, gdje bi grupu dočekao ban Svetislav – Tisa Milosavljević, preko Banskog dvora (gdje bi se banu pridružila Jovanka Bončić-Katerinić), preko Kastelovog ćoška (gdje bi se njima pridružio Tomo Radulović), pa sve do parka “Petar Kočić” (gdje bi im se pridružio književnik Petar Kočić).

– Na kraju razgledanja grada sve navedene istorijske ličnosti će se nalaziti u parku “Petar Kočić”, što će predstavljati jedan raritet da se, ako ne za vrijeme života, onda kroz pozorišnu predstavu, ban, arhitekta, književnik i trgovac sretnu i “upoznaju” – precizirala je Branka Branković.  

BLAvantura fest

Tu je i projekat BLAvantura fest, koji bi se organizovao početkom ljeta, a sadržaj festivala bio bi cjelokupna avanturistička ponuda grada Banjaluka.

– Namjera je da se potenciraju organizovani dolasci posjetilaca festivala iz zemalja u okruženju. Cilj prve godine festivala je 750 inostranih učesnika festivala, profesionalaca ili rekreativaca. BLAvantura fest  bi i se promovisao kao poseban paket-aranžman u saradnji  s lokalnim turoperaterima.  Ovdje se radi o svim avanturističkim sportovima i aktivnostima koje su primjenjive u našem gradu – od adrenalinskih sportova na vodi, vazduhu, u kanjonu Tijesno, kao što je zip lajn, te penjački sportovi. Ovdje možemo dodati i nastavak uređenja platoa Manjača, koji pruža izuzetne mogućnosti za avanturistički turizam. Takođe, veoma interesantna zamisao jeste Banjalučki vodeni taksi, koji će prvenstveno biti namijenjen našim sugrađanima, jer mnogi od njih nisu bili u prilici da probaju čari dajak čamca, raftinga ili kajaka. Dakle, organizovalo bi se razgledanje „sa vode“, sa usputnim stajalištima na obalama Vrbasa. Na ovaj način bi se promovisao Vrbas kao najveći turistički potencijal grada – precizirala je Brankovićeva.

Boravišna taksa

Prema podacima Zavoda za statistiku, u Banjaluci je od boravišne takse u januaru ove godine naplaćeno 18.000, u februaru 12.000, a u martu 11.239 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu