Društvo

U Arheološkom muzeju "Rimski municipijum" završeni predviđeni konzervatorski radovi

U Arheološkom muzeju “Rimski municipijum” u Skelanima kod Srebrenice danas su završeni predviđeni radovi na čišćenju i sastavljanju fragmenata rimskih mozaika otkrivenih 2014. godine u arheološkom nalazištu u Skelanima.

U Arheološkom muzeju "Rimski municipijum" završeni predviđeni konzervatorski radovi
FOTO SRNA

Na čišćenju, konzervaciji i sklapanju fragmenata u jedinstvene cjeline u pješčanim oknima u ovom muzeju radilo je šest stručnjaka cijeli ovaj mjesec.

Konzervator Maja Franković iz Centralnog instituta za konzervaciju iz Beograda kaže da su od iskopanih fragmenata rekonstruisali i konzervisali dva rimska mozaika, od kojih je jedan sa izuzetno fino izvedenim motivom meduze.

Prema riječima Frankovićeve, riječ je o izuzetno vrijednom mozaiku iz trećeg i četvrtog vijeka pronađenom u otkrivenim arheološkim ostacima rimskog grada u Skelanima koji je od neprocjenjive vrijednosti, kao i kompletan arheološki lokalitet u tom mjestu.

Kustos Arheološkog muzeja “Rimski municipijum” u Skelanima Boris Radić ističe da je cilj jednomjesečnih konzervatorskih radova bio da pronađene arheološke ostatke konzervišu da bi se mogli predstaviti javnosti, ali da je ostalo još fragmenata rimskih mozaika koji treba da budu zaštićeni.

Foto Srna
Foto Srna

Radić podsjeća da su radovi na konzervaciji artefakata započeti 2015. godine i da njihov obim i dinamika zavise od iznosa obezbijeđenih novčanih sredstava.

Direktor ovog muzeja Svjetlana Marković izjavila je novinarima da su u dvije muzejske prostorije konzervisani mozaici, da je tu izloženo 30 uređenih od 80 otkrivenih rimskih spomenika, te pronađena keramika i metalni predmeti ili njihovi fragmenti stari oko 2.000 godina, jer potiču iz drugog i trećeg vijeka.

Ona je pojasnila da se ovi, kao i radovi na nastavku arheoloških istraživanja rimskog nalazišta u Skelanima koji će početi krajem avgusta, finansiraju sredstvima Razvojnog fonda Republike Srpske.

Markovićeva kaže da se ovim radovima stvaraju uslovi da se predstavi što više otkrivenog arheološkog materijala iz rimskog doba na ovom lokalitetu i pozvala je škole i turističke agencije da organizuju posjete ovom jedinstvenom arheološkom nalazištu u Republici Srpskoj i BiH.

Prema njenim riječima pribavljene su sve neophodne dozvole i saglasnosti za realizaciju projekta izgradnje nadstrešnice i staza na arheološkom nalazištu u Skelanima čime bi ono bilo zaštićeno od klimatskih uticaja i uticaja ljudi i omogućilo da se organizuju posjete turista ovom lokalitetu.

Sredstva za te radove u iznosu od 50.000 evra obezbijedila je Ambasada Njemačke u BiH.

Sa završetkom tog posla posjetioci će u svako doba godine moći da posjete i pogledaju ovo nalazište i artefakte pronađene prilikom istražnih radova. Među eksponatima je 210 metara kvadratnih podnih mozaika otkrivenih u zidinama rimskog grada – rekla je Markovićeva.

Markovićeva ističe da su trenutno u muzeju na privremenoj lokaciji u Crvici kod Skelana rimski spomenici, mozaici i drugi artefakti stari oko dva milenijuma, a da su u muzejskom dvorištu oko hiljadu godina mlađi srednjovjekovni stećci i da se to sve može pogledati na jednom mjestu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu