Gojaznost se može svrstati u dijagnozu. Radili smo na programskim aktivnostima u vezi sa usvajanjem zdravih stilova života da edukujemo mlade i starije, te kako da se prilagodi ishrana savremenom dobu. Naravno da ćemo i na dalje raditi na tome, upravo smo pričali da se u to uključe i prosveta i sportska udruženja, te da se na jedan ozbiljan način sugeriše koliko je to bitno i važno – naglasio je Gojković.
Što se tiče aplikacije za korona virus, Gojković kaže da je veliki broj zemalja napravio istu, te su ponegdje bile i veoma uspješne.
– Mi u okviru Kriznog štaba imamo IT grupu koja radi na unaprjeđenju softvera, ali i na razvoju aplikacije, tako da će uskoro naša šira javnost biti obavještena o tome. Te aplikacije rade u zemljama Istočne Azije i pokazale su se kao veoma dobre, naročito što te zemlje imaju više iskustva sa koronom – naglasio je Gojković.
Članovi i saradnici Kriznog štaba
On je pokušao da objasni i spisak Kriznog štaba koji se pojavio u medijima, piše Blic.
– Na početku ove krize formiran je Krizni štab. Ako pričamo o medicinskom u formalnom smislu to je radno tijelo Vlade koji po poslovniku može da angažuje različita stručna lica. Tu se angažuju razna lica koja mogu pomoći. Ovo što je izašlo u medijima to su izabrani članovi Kriznog štaba, ali postoji i veliki broj angažovanih članova Kriznog štaba – naučnici, anesteziolozi, epidemiolozi… – objasnio je Gojković.
U cijeloj Evropi raste broj zaraženih
Jedno od novinarskih pitanja bilo je povodom pisanja pojedinih stranih medija koji tvrde da je više zaraženih i do deset puta u Srbiji.
– Na Zapadnom Balkanu jeste povećan broj oboljelih i to niko ne krije, mada i u Evropi svuda raste broj oboljelih. Pojedinačne izjave liče na ono “reče mi jedan čovek ne znam ni ko je ni šta je” tako da nije validno da se komentariše – istakao je Gojković i dodao da mi sada imamo krajem jula ono što smo i očekivali.
Ne znamo za potpisane ugovore za vakcinu
Novinare je interesovalo da li je Srbija, poput Hrvatske, “rezervisala vakcine”.
– U ovom trenutku nemam saznanja o potpisanim ugovorima za vakcinu. Da li smo mi kao država zainteresovani? Jesmo i u stručnom smislu ta potreba se u više navrata razmatrala, jer je vakcina jedini način da se epidemija zaustavi – rekla je direktorka Batuta Verica Jovanović i dodala da je nabavka posao RFZO, te da je to proces koji dugo traje i godinu dana unaprijed, u nekim zemljama i tri godine, četiri godine…
Doktor Gojković je dodao da je sve izrečeno potrebno kao i za sve druge bolesti.
– Mi nemamo vakcinu, postoje određene naznake da se radi na razvoju vakcine. Vakcine nema, da budemo jasni. Mi možemo samo da pratimo i stanemo među prvima u red i država će na tome aktivno raditi i to će biti vakcina sa kojom će se složiti i naši ljekari. Postoje radne grupe i veliki broj lekara koji je uključen i za ostale vakcine – dodaje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu