Društvo

U problemu i farmaceuti: Evo koji su još sektori u BiH pogođeni rusko-ukrajinskom krizom

Od početka rusko-ukrajinskog rata trpe i mnogi privredni sektori u BiH, koji se suočavaju sa nedostatkom sirovina i poskupljenjem repromaterijala.

drvna industrija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sa najvećim problemima suočava se sektor poljoprivrede i prehrane, a trenutnom situacijom u Ukrajini, kao i uvedenim sankcijama Rusiji i Bjelorusiji, pogođeni su i domaći proizvođači farmaceutskih proizvoda.

– Oni na ova tržišta izvoze većinu svojih proizvoda. Veliki problem predstavlja kako nemogućnost isporuke, tako i izazovi sa platnim prometom – naglašavaju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

Dodaju da je domaća drvna industrija iz Ukrajine i Ruske Federacije uglavnom uvozila rezanu građu hrasta, šperploče, furnir, kant trake i iverice.

Pročitajte još

– Kompanije koje uvoze iz Ruske Federacije imaju problem sa transportom i naplatom potraživanja. Kompanije koje uvoze iz Ukrajine imaju problem i u tome što su neke fabrike oštećene, a problem predstavlja transport i naplata potraživanja. Međutim, te kompanije imaju i dobavljače navedenih repromaterijala iz Rumunije, Njemačke, Italije, Slovačke, tako da nisu isključivo oslonjene na uvoz iz navedenih zemalja, ali to ne umanjuje neizvjesnost – naglašavaju u ovoj komori i objašnjavaju da su, generalno, kompanije koje uvoze ploče, građu i furnir iz Evrope, dobile informaciju o velikom porastu cijena, tako da prilikom sklapanja ugovora ne mogu da znaju koja će biti cijena repromaterijala.

Brine ih i veliki porast cijene energenata i neizvjesnost oko isporuka.

– Kad je riječ o metalskoj i elektro idnustriji, na tržištu BiH došlo je do poremećaja usljed povećanih cijena sirovina i reporomaterijala, te problema pronalaska alternativnih dobavljača i alternativnih tržišta. U odnosu na ukupnu trgovinsku razmjenu, kompanije iz sektora tekstila, odjeće, kože i obuće  vrlo malo ili nikako ne posluju sa Ukrajinom, Rusijom i Bjelorusijom. Najveći dio sirovina i repromaterijala se uvozi iz zemalja EU, a gotovi proizvodi se izvoze ponovo u te države. Ove kompanije su zabrinute zbog cjelokupne situacije i problema sa brojnim poskupljenjima, prije svega energenata i neizvjesnosti oko njihove nabavke, te transportnih troškova koji pogađaju i ovu industriju – objašnjavaju u STK.  

U namjenskoj industriji povećana je potražnja za naouružanjem i vojnom opremom, ali su kapaciteti naših kompanija ograničeni i popunjeni do daljnjeg.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu