Svijet

U Severodonjecku se vode bitke za svaku kuću: Rusija povela ofanzivu na Lugansk iz devet pravaca istovremeno

Žestoke borbe za Lugansk se nastavljaju. Rusija je, kako je objavila ukrajinska vojska, koncentrisala svoje glavne udarne snage na sjeveru Luganske oblasti i pokušava da napada istovremeno u čak devet pravaca.

U Severodonjecku se vode bitke za svaku kuću: Rusija povela ofanzivu na Lugansk iz devet pravaca istovremeno
FOTO: MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN/EPA

Ofanziva se vodi sa juga na sjever u pravcima Popasna-Komišuvaha i dalje ka mjestima Lisičansk, Popasna-Nikolajivka, Popasna-Berestove, od sjevera ka jugu u pravcima Bogorodično-Slavjansk, Izjum-Slavjansk, niže Popasna-Svitlodarsk u smjeru Severodonjeck-Lisičansk, kao i u pravcima Severodonjeck-Metolkine, Tošivka-Komišuvaha”, rekao je na Fejsbuku glavnokomandujući ukrajinske vojske general Valerij Zalužni, dodajući da Rusi u tim napadima koriste ratnu avijaciju, raketne sisteme i artiljeriju. Severodonjeck je ključna tačka u sistemu odbrane Luganske oblasti, grad se ne može smatrati za drugačije – istakao je 48-godišnji Zalužni, kojeg je ukrajinski portal Rayon.in.ua opisao kao “gvozdenog generala” zaslužnog za “zadivljujuće vojne uspjehe Ukrajine kao što je odbrana Kijeva i držanje većine drugih velikih gradova pod pritiskom” ruskih snaga.

Zalužni, za kojeg portal navodi da se sa drugim ukrajinskim komandantima još od 2014. pripremao za rat punog razmjera sa Rusijom i koji predstavlja “novu generaciju ukrajinskih oficira koji su stisnuli zube u žestokom osmogodišnjem ratu u Donbasu”, poručio je na Fejsbuku da su “svi koji su danas na liniji (fronta) heroji” i zahvalio im se što obavljaju svoju dužnost.

“Borbe za svaku kuću u Severodonjecku”

FOTO: MASSIMO PERCOSSI/EPA
FOTO: MASSIMO PERCOSSI/EPA

Njegove dramatične poruke odraz su trenutno ekstremno teške situacije u Lugansku, a posebno Severodonjecku. Borbe oko ovog grada, koji je ključan za sticanje kontrole nad Luganskom oblasti, smatraju se prelomnima u ratu za Donbas na istoku Ukrajine. Nakon što su se povukle iz predgrađa Kijeva u maju, ruske trupe su usredsredile svoje napore na zauzimanje čitavog Donbasa na jugoistoku zemlje, industrijskog regiona u kome su se borbe posljednjih nedjelja fokusirale na Severodonjeck, grad koji je u ovom trenutku uglavnom u ruševinama, navodi Rojters.

Guverner Luganska Serhij Gajdaj rekao je u četvrtak da se vode žestoke borbe “za svaku kuću u Severodonjecku”. Skoro četiri mjeseca Rusi nisu imali značajniju pobjedu, tako da su sve snage usmjerili na osvajanje Severodonjeka. Vode se borbe za svaku kuću – naveo je na Telegramu i dodao da je ukrajinskoj vojsci potrebno artiljerijsko oružje dugog dometa kako bi odbacili Ruse na bezbjednu distancu.

Ruske snage su u utorak srušile su i posljednji, treći most preko rijeke Severski Donjec, čime je Severodonjeck odsječen od područja koje je pod ukrajinskom kontrolom. Gajdaj je tada rekao da Rusi kontrolišu 70 odsto grada. Dan prije, vlasti samoproglašene Donjecke Narodne Republike poručile su ukrajinskim snagama blokiranima u Severodonjecku da imaju dvije opcije – kako je rekao zamjenik načelnika Odjeljenja narodne milicije DNR Eduard Basurin “ili da se predaju ili da poginu”.

– Nemaju treću opciju – zaprijetio je Basurin.

Zarobljeni civili

FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA
FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA

Ruska agencija RIA je u ponedeljak objavila da je “oslobođena” skoro čitava teritorija Luganska i da je Lisičansk, grad koji od Severodonjecka razdvaja rijeka Severski Donjec, posljednji veći grad koji još kontrolišu kijevske vlasti.

Ujedinjene nacije su saopštile da je u Severodonjecku zarobljeno hiljade civila, uključujući žene, djecu i starije osobe, i da su njihove zalihe pijaće vode sve manje a da u gradu nema struje ni kanalizacije.

Dok ruske snage kontrolišu veći dio Severodonjecka, borbe se i dalje nastavljaju na teritoriji fabrike “Azot” gdje se, u situaciji koja neodoljivo podsjećao na scenario viđen u Marijupolju nekoliko stotina civila zajedno sa ukrajinskim vojnicima kriju u podzemnim bunkerima hemijskog postrojenja, kako je saopštilo britansko Ministarstvo odbrane u ranijem izvještaju, prenosi Blic.

Ukrajina kaže da je više od 500 civila i neutvrđeni broj vojnika zarobljeno u hemijskoj fabrici u kojoj su se skrivali od ruskog bombardovanja koje je ostavilo veći dio grada u ruševinama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu