Društvo

“U SKAFANDERIMA NEKI SKIJAJU, A MI SPASAVAMO ŽIVOTE” Dr Marković ističe da među teškim pacijentima ima i VRLO MLADIH LJUDI

Dok na Kopaoniku oni koji ne vjeruju da virus korona postoji skijaju u skafanderima, ljekari i medicinsko osoblje ovdje, u svojim skafanaderima, bore se za živote 390 pacijenata, od kojih je 52 životno ugroženo.

“U SKAFANDERIMA NEKI SKIJAJU, A MI SPASAVAMO ŽIVOTE” Dr Marković ističe da među teškim pacijentima ima i VRLO MLADIH LJUDI

U našoj intenzivnoj njezi leži djevojka od 23 godine. Istovremeno, njeni vršnjaci sjede po kafićima, planiraju zimovanje. Ne vjerujemo kad čujemo da je 70 odsto aranžmana za Novu godinu rasprodato.

Ovako za Novosti govori doc. dr Dejan Marković, anesteziolog u crvenoj zoni jedinice intenzivne njege novootvorene kovid-bolnice u Batajnici, gdje su od petka smješteni pacijenti iz Beograda i okoline.

Da uđu u novu bolnicu u Batajnici medicinari moraju da prođu prepreke između građevinskih mašina, da se provuku ispod kranova i šuta… Jer, bolnica je u petak počela sa radom, a izgradnja još traje. Ipak, kada uđu u crvenu zonu, prepreka nema. Jedino što im je važno je stanje pacijenata koje se mijenja iz minuta u minut. Samo u toku današnjeg dana na intenzivnu je stiglo 10 pacijenata sa teškom slikom. Iako je pritisak veliki, a bolnica nova, sve je pod konac, a tim djeluje uigrano. Klinički centar zamenili su batajničkom bolnicom. Čekaju da im u pomoć stigne još 60 mladih medicinara kojima će ovo biti vatreno krštenje.

Pročitajte još

– Svi naši pacijenti su na nekoj vrsti mehaničke ventilacije. Od toga je do sada 20 njih intubirano. Svi su kritično i njihovo stanje se mijenja iz časa u čas. Najmlađa pacijentkinja ima svega 23 godine. Nije imala nikakvih pratećih bolesti, a za samo četiri dana dobila je upalu oba plućna krila i stigla do intenzivne njege. Sada je čuvamo kao malo vode na dlanu – obajšnjava dr Marković.

Oboljeli koji se liječe u Batajnici su raznih dobi – mladi, sredoviječni, ali i devedesetogodišnjaci. Svi su sa istom mukom i željom da pregrme i ugledaju ponovo vrata ove bolnice, ali sa spoljne strane.

Smjena im traje šest sati. Toliko provedu pod skafanderima, bez izlaska van crvene zone i pauze na koju je radni svijet navikao.

– Za jedinicu intenzivne njege potrebno je da se broj sestara učetvorostruči kako bi se medicinski radnici koji već rade sačuvali. To je kao kada se useljavate u novu kuću, a ne u ovako veliku bolnicu. Moramo da se prilagodimo novim uslovima. Imamo sve što nam je potrebno od lijekova, do pomoćnih medicinskih sredstava. Trećina naših bolesnika, nažalost, podlegla bi bolesti, da u ovih pet dana nije smještena u bolnicu – objašnjava direktorka bolnice u Batajnici dr Tatjana Adžić Vukićević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu