Društvo

U Srbiji u prosjeku 31 ljekar na 10.000 stanovnika

U svijetu se sutra obilježava Dan zdravlja, a prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u Srbiji na 10.000 stanovnika dolazi prosječno 31,25 ljekara, što Srbiju svrstava u kategoriju zemalja sa najboljom pokrivenošću u svijetu.

U Srbiji u prosjeku 31 ljekar na 10.000 stanovnika
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To se navodi u izvještaju Srbija 2030 pripremljenost Srbije za sprovođenje Agende 2030, koji su pripremile organizacije civilnog društva okupljene oko Platforme za opštedruštveni dijalog o sprovođenju ciljeva održivog razvoja u Srbiji “Održivi razvoj za sve”, saopštio je GIZ.

S druge strane, navodi se, broj medicinskih sestara i babica na 10.000 stanovnika iznosi 60,86, po čemu Srbija zauzima 55. mjesto u svijetu od 194.

Pročitajte još

Povodom Svjetskog dana zdravlja, koji je i ove godine posvećen podršci zdravstvenim radnicima u uslovima pandemije korona virusa, kao i pitanju standarda i kvaliteta zdravstvenih usluga i prevencije u cilju očuvanja zdravlja ljudi, projektni menadžer Platforme “Održivi razvoj za sve” Bogdan Gavanski kaže da se Srbija, kao članica UN, obavezala na sprovođenje Agende 2030 UN.

Agenda je usvojena 2015. godine i sadrži 17 ciljeva održivog razvoja.

– Izvještaj Srbija 2030 – pripremljenost Srbije za sprovođenje Agende 2030 trebalo bi da posluži kao usmjerenje i osnova za dalje usaglašavanje javnih politika i aktivnosti koje vode ka ispunjavanju ciljeva održivog razvoja među kojima je i cilj tri, koji se odnosi na obezbjeđivanje zdravog života i očuvanja zdravlja za sve ljude – naveo je Gavanski.

Kako je saopštio GIZ, Platformu “Održivi razvoj za sve”, uz podršku vlada Švajcarske i Njemačke implementira Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ kroz projekat “Reforma javnih finansija – Agenda 2030”.

Gavanski je rekao da se u izvještaju Srbija 2030 – pripremljenost Srbije za sprovođenje Agende 2030 zaključuje i da je cilj triodrživog razvoja – obezbjeđivanje zdravog života i očuvanje zdravlja za sve ljude – samo delimično uvršten u nacionalne ciljeve, da univerzalnost obuhvata zdravstvenom zaštitom nije obuhvaćena nijednim nacionalnim ciljem i da je pravni okvir za ostvarivanje ovog cilja samo djelimično uspostavljen.

Naglasio je da je za dostizanje ciljeva održivog razvoja, posebno u vrijeme pandemije, ključna saradnja svih društvenih aktera.

Kako je saopšteno, tokom prvih mjeseci ove godine, u okviru Platforme, pod pokroviteljstvom Fondacije Ana i Vlade Divac, a u saradnji sa Fondacijom centar za demokratiju i lokalnim partnerskim organizacijama civilnog društva iz zlatiborskog okruga, sprovedena je i kampanja “Dnevna doza zdravlja”.

Tokom kampanje su organizovane različite aktivnosti informisanja javnosti o standardima i kvalitetu zdravstvenog sistema u Srbiji, redovnoj zdravstvenoj zaštiti u uslovima pandemije, uslovima rada u zdravstvu, kao i zdravim životnim navikama koje doprinose jačanju imuniteta i prevenciji bolesti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu